Św. Jose Sanchez del Rio patronem katolickiej szkoły podstawowej w Siniarzewie
2017-10-10

10 października br. w Szkole Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Siniarzewie odbyła się uroczystość nadania imienia i poświęcenia sztandaru.

Katolicka Szkoła w Siniarzewie rozpoczęła swoją działalność w roku szkolnym 2013/2014. W piątym roku swej pracy i posługi, kierowana Bożym natchnieniem wspólnota szkolna wybrała na swego patrona i szczególnego orędownika w niebie świętego Jose Sanchez del Rio, młodego Meksykanina, który w mrocznych dla jego narodu czasach rządów niszczącej wiarę i Kościół Chrystusowy masonerii dał niezwykłe świadectwo wierności Jezusowi. Oddał życie za wiarę mając niespełna 15 lat.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, sprawowaną w parafialnym kościele św. Jakuba Apostoła, którą celebrował biskup włocławski Wiesław Mering wraz z przybyłymi księżmi. Na początku liturgii ks. proboszcz Tomasz Bartkowiak witając przybyłych gości podkreślił, że „chcemy uczyć się od młodego męczennika: czystej wiary, miłości do Chrystusa i Jego Matki i odwagi do wyznawania świętej wiary katolickiej oraz świadectwa dawanemu Jezusowi w Jego Kościele”.

W homilii bp Mering wyraził radość z wyboru tego właśnie patrona. „Kiedy trwa walka o serce młodego człowieka, św. Jose ma pomagać być blisko Jezusa, być wiernym Jego Ewangelii. Święci nie przemijają, oni rosną i są coraz bardziej obecni w życiu wspólnot chrześcijańskich. Wstawiennictwo św. Jose jest wielkim darem dla katolickiej szkoły, gdyż uczy wierności prawdzie. Ofiara z życia młodego męczennika, który umierał z okrzykiem na ustach: ‘Niech żyje Chrystus Król’ uczy, że nie ma takiej ceny, której nie można zapłacić za wierność Chrystusowi, za wierność wartościom Ewangelii” – mówił kaznodzieja. Ksiądz Biskup wskazał, by to niezwykłe jak na czternastolatka męstwo i dane Chrystusowi świadectwo św. Jose było zachętą dla wspólnoty szkolnej, nie tylko do szukania wstawiennictwa świętego, ale też i do naśladowania jego męstwa i wierności.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele władz państwowych z senatorem Józefem Łyczakiem, przedstawiciele władz samorządowych z wójtem Arturem Nenczakiem, radnymi i pracownikami Urzędu Gminy Zakrzewo, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich Maria Chodkiewicz, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, dyrektorzy i delegacje ze szkół prowadzonych przez władze samorządowe i przez SPSK, Ochotnicze Straże Pożarne, Koła Gospodyń Wiejskich.

Dziękując Księdzu Biskupowi za sprawowaną Mszę Świętą i poświęcenie szkolnego sztandaru z wizerunkiem Świętego Patrona, i wszystkim obecnym za modlitwę ksiądz proboszcz wyraził przekonanie, że wstawiennictwo i opieka św. Jose Sanchez del Rio pomoże szkole realizować jej piękną misję: „nie tylko przekazywania wiedzy, odkrywania i rozwijania talentów i zdolności, ale będzie środowiskiem kształtowania młodego człowiek, jego wiary i chrześcijańskiej postawy” – mówił ks. Bartkowiak.

Po zakończonej Eucharystii zgromadzeni goście udali się do budynku szkolnego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Po powitaniu przybyłych przez dyrektora placówki odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów, a następnie wszyscy obecni byli świadkami niezwykle wzruszającego przedstawienia przygotowanego przez dzieci siniarzewskiej szkoły. Ten krótki występ ukazywał męczeństwo młodego Jose i jego zwycięstwo nad złem.

„Jesteśmy przekonani, że przemożne wstawiennictwo św. Jose Sanchez del Rio, który od dzisiaj jest patronem SP SPSK będzie wielkim darem i pomoże szkole katolickiej służyć i młodemu pokoleniu, i parafii św. Jakuba Apostoła, i lokalnej społeczności, naszej małej Ojczyźnie” – mówi ks. Bartkowiak.

Szkoła Podstawowa w Siniarzewie jest jedną z ponad stu placówek prowadzonych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie. Stowarzyszenie zostało założone w 1990 roku, jako odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II „ku nowej Ewangelizacji”. Jest ono katolicką organizacją oświatowo-wychowawczą, której charyzmat można zawrzeć w słowach: „Kształcimy, aby wychowywać”. Celem statutowym działalności Stowarzyszenia jest troska o integralny rozwój osoby ludzkiej, który umożliwia formację wszystkich wymiarów ludzkiej osobowości – wymiaru fizycznego, społecznego, kulturowego, moralnego i duchowego.

ks. Tomasz Bartkowiak