DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA

DIECEZJA WŁOCŁAWSKA -KURIA DIECEZJALNA WŁOCŁAWSKA


Turek: parafia Matki Bożej Fatimskiej zakończyła obchody stulecia fatimskich objawień
2017-10-14

Papież Franciszek ogłosił rok 2017 rokiem fatimskim z racji 100. rocznicy objawień Maryi w Fatimie. Szczególnie uroczyście obchodzono ten rok w parafii w Turku-Obrzębinie, gdzie patronką parafii jest Matka Boża Fatimska. Na ich zakończenie, 13 października br. uroczystej Eucharystii przewodniczył wikariusz generalny diecezji ks. prał. Wojciech Frątczak.

Warte przypomnienia i podkreślenia są trzy główne wydarzenia tego roku w tureckiej parafii. Pierwszym z nich był dzień 13 lutego. Była to 12 rocznica śmierci Sługi Bożej siostry Łucji, jednej z trojga pastuszków z Fatimy. Tego dnia parafia włączyła się w diecezjalne obchody Dnia Chorego i gościła ks. bp. Wiesława Meringa. Całość uroczystości była transmitowana przez Radio Maryja i Telewizję Trwam.

Kolejnym ważnym punktem wpisującym się w Rok Fatimski był dzień 12 maja, gdy do parafii przybyło niemal 300 kapłanów Diecezji Włocławskiej wraz z księżmi biskupami na doroczną pielgrzymkę kapłanów. 12 maja to również 5 rocznica konsekracji parafialnego kościoła oraz wigilia pierwszego objawienia fatimskiego. Następnego dnia miał miejsce odpust parafialny. Do Pani Fatimskiej przybyły rowerowe pielgrzymki z całej diecezji.

Każdego 13 dnia miesiąca od maja do października wierni parafii czcili Maryję w fatimskim znaku, gromadząc się – jak każdego roku – na wspólnej modlitwie różańcowej, Mszy świętej
i procesji Fatimskiej. W ciągu tych dni miedzy innym Słowo Boże głosili m.in. ks. prał. Artur Niemira, kanclerz Kurii Diecezji Włocławskiej i o. Ryszard Jarmuż, wieloletni współpracownik i przyjaciel mistyczki Cataliny Rivas.

Na zakończenie roku fatimskiego, w dniu ostatniego objawienia fatimskiego, 100 lat od cudu wirującego słońca, 13 października, uroczystości w Turku - Obrzębinie rozpoczęły się o godz. 16.00 modlitwą różańcową, w której uczestniczyli nie tylko dorośli, ale również młodzież i dzieci. Po modlitwie różańcowej wyruszyła procesja fatimska wokół świątyni, którą poprowadził ks. Tomasz Kalinowski.

Nabożeństwo fatimskie poprzedziło Eucharystię, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. prał. Wojciech Frątczak, wikariusz generalny, który w zastępstwie Pasterza Diecezji przeprowadził także wizytację kanoniczną parafii. Zgromadzonych powitał proboszcz parafii, ks. kan. Stanisław Nasiński, który przypomniał, że w stulecie objawień fatimskich wpisuje się również dwudziestolecie powstania parafii oraz zaprezentował sukienkę i płaszcz, w które ubrana została figury Pani Fatimskiej. Sukienka została ufundowana przez parafiankę.

Ksiądz Prałat w homilii zwrócił uwagę, że objawienia fatimskie są najważniejszymi objawieniami w historii Kościoła. Kaznodzieja zacytował również słowa papieża Benedykta XVI, który w Fatimie w 2010 r. powiedział: „Łudziłby się ten, kto sądziłby, że prorocka misja Fatimy została zakończona”. Ks. Frątczak zauważył, że Maryja objawiała się zwłaszcza w szczególnie trudnych dla chrześcijan czasach. Tak było w przypadku uciskanych Indian, którym objawiła się Matka Boża w Guadalupe, tak było w laickiej Francji, gdzie miały miejsce objawienia w Lourdes, tak było w Gietrzwałdzie, gdy Polska była pod zaborami, i wreszcie: tak było w Portugalii, w Fatimie, gdy Europa nękana była przez I wojnę światową i gdy zagrażała jej ideologia komunistyczna. Kaznodzieja stwierdził, że i dziś nie mamy łatwiejszych czasów, gdy bogate kraje zbudowały swoją potęgę na nieuczciwości wobec słabszych i wyzysku kolonialnym, a teraz dzieci i wnuki z państw kolonialnych domagają się – być może słusznie – zadośćuczynienia za krzywdy wobec swoich przodków. Ksiądz Prałat podkreślił, że z tego powodu objawienia fatimskie są dziś aktualne, gdyż aktualna jest wielka potrzeba nawrócenia, pokuty i odmawiania różańca.

Na zakończenie Mszy św. zostały poświęcone medaliki i różańce, po czym Ksiądz Proboszcz dokonał oddania parafii Niepokalanemu Sercu Maryi.

 

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie

Zobacz inne aktualności z grupy AKTUALNOŚCI


Wszelkie prawa zastrzeżone © 2011  CMS   Odwiedzin: 13215037 -GOŚCI ONLINE: 71

projektowanie stron www