Włocławek: bp Mering otworzył i poświęcił boisko sportowe przy „Małym Długoszu”
2017-10-18

Błyskawiczny rozwój Zespołu Szkół im. ks. Jana Długosza we Włocławku nie jest tajemnicą. Po „Podwórku Talentów Nivea”, przyszedł czas na kolejne obiekty. 18 października ks. bp Wisław Mering dokonał poświęcenia i otwarcia nowego boiska sportowego przy Szkole Podstawowej ZSK (ul. Wojska Polskiego 2A). W wydarzeniu tym uczestniczyli m.in.: Jarosław Stawiarski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, przedstawiciele Parlamentu Joanna Borowiak i Łukasz Zbonikowski, przedstawiciele Urzędu Marszłkowskiego, Kuratorium, Kurii z ks. prał. Wojciechem Frątczakiem, Wikariuszem Generalnym na czele i ks. prał. Lesławem Witczakiem, ekonomem diecezji, ks. prał. Jacek Szymański, rektor WSD, ks. prał. Sławomir Deręgowski, Wikariusz Biskupi na rejon włocławski, ks. Michał Krygier, kustosz bazyliki katedralnej, zaprzyjaźnieni przedsiębiorcy, rodzice oraz społeczność „Długosza”.

Po odśpiewaniu wszystkich zwrotek hymnu państwowego oraz hymnu szkoły, ks. prał. Jacek Kędzierski, dyrektor ZSK, powitał wszystkich zebranych. W krótkich słowach ukazał historię tzw. „Małego Długosza”. Zauważył, że ważne wydarzenia szkoły splatają się z jubileuszami Księdza Biskupa. Jako potwierdzenie przywołał dwa wydarzenia: powołanie do istnienia Szkoły Podstawowej ZSK, które miało miejsce w 10. rocznicę sakry biskupiej Pasterza Diecezji oraz otwarcie i poświęcenie boiska, które dokonuje się w roku, w którym bp Mering przeżywa 45. rocznicę święceń kapłańskich.

Ksiądz Biskup, wyrażając radość z kolejnej, zakończonej sukcesem inwestycji, przywołał dwóch swoich wielkich poprzedników: ks. bp. Stanisława Zdzitowieckiego oraz ks. bp. Karola Radońskiego. „Jeden i drugi w szalenie trudnych czasach zrobili wiele, żeby ta diecezja, żeby Włocławek, to miasto i jego społeczność mogły się rozwijać – mówił Ksiądz Biskup – Oni położyli fundamenty pod dzisiejszą uroczystość. To ich wysiłkowi, ich entuzjazmowi, ich młodości zawdzięczmy to, w czym dziś uczestniczymy”. Biskup Włocławski przypomniał m.in., że bp Zdzitowiecki – pomysłodawca i twórca szkoły im. ks. J. Długosza – „był jednym ze święcących na biskupa późniejszego papieża Piusa XI”.

Mówiąc o znaczeniu szkół katolickich, stwierdził: „Szkoły katolickie są nie tylko po to, żeby uczyły, ale i wychowywały”. Wyraził też wdzięczność wobec Księdza Dyrektora ZSK, który od lat „prowadzi tę szkołę w takim kierunku, w jakim Biskup mógłby oczekiwać”. Na zakończenie życzył „uczniom – żeby napotykali na swojej edukacyjnej drodze mistrzów, którzy są kimś więcej, niż tylko nauczycielami, a mistrzom – otwartych, chłonnych, gotowych przyjąć te nauki uczniów”.

W słowach pełnych uznania o Szkole „Długosza” wypowiadał się także Pan Wiceminister, podkreślając potrzebę pielęgnowania w młodym pokoleniu wartości konserwatywnych, które są bardzo potrzebne w naszej Ojczyźnie.

W podobnym tonie wypowiadali się także inni zabierający głos. Oprócz pięknych słów, mali długoszacy zostali obdarowani prezentami: piłkami i książkami, „aby rozwój fizyczny szedł w parze z intelektualnym”.

Po symbolicznym otwarciu obiektu, którego dokonał Ksiądz Biskup wraz z p. wiceministrem Jarosławem Stawiarskim, p. poseł Joanną Borowiak, ks. ekonomem Lesławem Witczakiem oraz ks. dyrektorem Jackiem Kędzierskim, Pasterz Diecezji poświęcił boisko. Chwilę później, najmłodsi uczestnicy uroczystości odbyli pierwszy trening pod okiem zawodników Anwilu Włocławek.

Wyrazem podziękowania dzieci stał się występ artystyczny oraz wręczone wszystkim kwiaty.
Z dziennikarskiej dokładności należy dodać, iż koszt inwestycji przekroczył 820 tys. zł. Połowę tej sumy pokryła Diecezja Włocławska. Pozostałą część stanowiły fundusze ze środków FRKF Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz darowizny od zaprzyjaźnionych firm i fundacji, m.in.: Zarządu Firmy Anwil S.A. poprzez Fundację Orlen - Dar Serca, Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Fabryki Maszyn Pakujących RADPAK. Hojnością wykazała się też Rada Rodziców oraz indywidualni ofiarodawcy.

ks. Andrzej Tomalak

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie