Droga Krzyżowa ulicami Włocławka
2011-04-17

Zwyczajem lat ubiegłych, w ostatni piątek przed Niedzielą Palmową odprawiona została Droga Krzyżowa ulicami Włocławka. Uczestnicy Drogi Krzyżowej, na czele z Pasterzem Diecezji – Biskupem Wiesławem Meringiem, o godzinie 17 tradycyjnie wyruszyli sprzed klasztoru oo. Franciszkanów, przechodząc fragmentem Placu Wolności, a następnie ulicami: 3 maja i Tumską, kończąc nabożeństwo w Bazylice Katedralnej.

Intencją nabożeństwa było dziękczynienie za dar bliskiej już beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II. W Drodze Krzyżowej udział wzięli kapłani miasta, alumni włocławskiego Seminarium, siostry zakonne i setki włocławian.

Na zakończenie swoje słowo do zgromadzonych skierował bp Wiesław Mering, który wyraził wdzięczność wszystkim uczestnikom za „piękny przykład przylgnięcia do Pana”. Pasterz Diecezji zwrócił uwagę na to, jak bardzo współczesny człowiek potrzebuje refleksji nad Męką Chrystusa. „Tylko w Jej świetle jesteśmy w stanie zrozumieć ludzkie bóle, wątpliwości i niepokoje. Chrześcijanin nigdy nie cierpi sam!” – przypomniał hierarcha, wskazując na Zbawiciela, obecnego na krzyżowej drodze każdego ze swych uczniów. Bp Mering podkreślił, że zawieść nas mogą systemy polityczne, partie i ludzie – nawet nam najbliżsi, jednak Jezus nigdy człowieka nie zostawi. On jest odpowiedzią na największy lęk człowieka, jaki wiąże się z cierpieniem – lęk osamotnienia – podkreślił biskup włocławski.
Po błogosławieństwie Pasterza Diecezji miała miejsce adoracja relikwii Krzyża Świętego, stanowiąca wymowne zakończenie pasyjnego nabożeństwa.