W Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. J. Popiełuszki we Włocławku bp Mering odsłonił tablicę ofiar tragedii smoleńskiej
2012-10-18

W wigilię wspomnienia 28 rocznicy męczeńskiej śmierci bł. ks. Popiełuszki, jak co roku przy włocławskiej tamie - miejscu męczeństwa bł. ks. Jerzego, 18 października odbyły się uroczystości upamiętniające jego męczeńską śmierć. Jak zwykle na modlitwie zgromadzili się członkowie NSZZ Solidarność, ludzie pracy, liczne poczty sztandarowe, kapłani, pielgrzymi i mieszkańcy Włocławka. Modlitwie przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering. Stamtąd, do pobliskiego Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego wyruszyła procesja z relikwiami Błogosławionego.

Po dojściu procesji biskup włocławski Wiesław Mering poświęcił tablicę ku czci ofiar tragedii smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r., umieszczoną na ścianie sanktuaryjnego kościoła. Okazją do tego było upamiętnienie obecności pracowników Kancelarii Prezydenta RP śp. prof. Lecha Kaczyńskiego, którzy wzięli udział w uroczystości 25. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego na włocławskiej tamie, w dniu 18 października 2009 r. Tego dnia miał być obecny także Pan Prezydent, ale z powodu choroby nie mógł osobiście wziąć udziału w obchodach. W obecności przedstawicieli rodzin tragicznie zmarłych tablicę odsłoniły dzieci pracowników Kancelarii Prezydenta RP - córka i syn śp. ministra Pawła Wypycha i córka śp. dyr. Katarzyny Doraczyńskiej. Obecni byli także pomysłodawcy umieszczenia tablicy - Posłowie na Sejm RP z ramienia Klubu Prawa i Sprawiedliwości - Krzysztof Ardanowski i Adam Kwiatkowski. na uroczystość swój list przesłał przewodniczący PiS Jarosław Kaczyński.

- Jestem głęboko przekonany, że wierność prawdzie i sprawiedliwości w życiu bł. ks. Jerzego została wyniesiona z domu rodzinnego, że bezgraniczną troskę o ojczyznę i o ludzi wyniósł właśnie z domu – powiedział w homilii bp Wiesław Mering. Opisując duchową i moralną sylwetkę bł. ks. Jerzego kaznodzieja podkreślił, że we wszystkim kierował się on miłością, a zło zwyciężał dobrem. Szukając korzeni świętości bł. ks. Jerzego hierarcha zwrócił uwagę na dom rodzinny i zacytował słowa Marianny Popiełuszko: „Najważniejsze w życiu to dać dzieciom Boga”, a także te odnoszące się do męczeńskiej śmierci jej syna: „Ofiarowałam go Bogu i na jego śmierć patrzę w konsekwencji jako na swoją ofiarę”.

Nawiązując do aktualnych problemów kraju bp Mering pytał, co dzisiaj powiedziałby nam bł. ks. Jerzy w sprawach dotyczących ludzkiego życia, małżeństwa i rodziny? „Silna wiara w Boga, której przykładem jest ks. Jerzy, jest jednym z ostatnich sposobów uratowania świata przed ostatecznym wyrokiem” – odpowiedział kaznodzieja na postawione przez siebie pytanie.

- Postać ks. Jerzego wiąże się z drugim akcentem uroczystości – odsłonięciem tablicy upamiętniającej ofiary tragedii smoleńskiej – wspomniał bp Mering przypominając obchody 25 rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Popiełuszki we Włocławku z udziałem pracowników Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Śladem tego jest kielich ofiarowany dla Sanktuarium we Włocławku. „Nie mogę nie wyrazić nadziei na pełne wyjaśnienie tego, co się pod Smoleńskiem stało” – powiedział hierarcha do zebranych. Zaapelował do Rady Miasta Włocławka o nadanie jakiejś ulicy czy placowi nazwy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Hierarcha zakończył swoje kazanie modlitwą: „Stałeś się ks. Jerzy dla polskiego narodu świadkiem prawdy w czasach zakłamania, nauczycielem wolności w świecie zniewolenia, stróżem godności człowieka wobec pogardy. Bądź ks. Jerzy patronem naszych czasów”.

Posłuchaj homilii bp. Wiesława Meringa