Bp Gębicki przewodniczył uroczystościom 80. rocznicy aresztowania inteligencji Włocławka

8 listopada 2019 r., tekst: dk. ŁK; foto: ks. JG

W 80. rocznicę aresztowania przez hitlerowców bł. bp. Michała Kozala, księży, alumnów, nauczycieli Włocławka i okolic, bp Stanisław Gębicki przewodniczył Eucharystii. W czwartek 7 listopada o godz. 18.00 we włocławskiej katedrze mieszkańcy miasta, księża, siostry zakonne, wspólnota seminaryjna modlili się za pomordowanych z rąk niemieckiego okupanta. Na uroczystość przybyli także wierni z parafii bł. bp. Michała Kozala w Lipnie, wraz z proboszczem - ks. kan. Henrykiem Kołodziejczykiem. Po Eucharystii bp. Gębicki przeszedł, wraz z wiernymi, w procesji do miejsca uwięzienia bł. bp. Kozala i towarzyszy męczeństwa.

Homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Waszczyński, wieloletni proboszcz parafii katedralnej. Homilista przywołał dramatyczne wydarzenia z wtorku, 7 listopada 1939 roku. „Następują aresztowania nauczycieli i kapłanów […] między godziną 22.00 a 23.00 funkcjonariusze niemieccy wyprowadzają profesorów i alumnów przed seminarium. Za chwilę dołącza prowadzony przez Niemców bp Kozal” - mówił ks. Waszczyński. Kaznodzieja przedstawił więzienną tułaczkę duchownych poprzez więzienia: w Inowrocławiu, Poznaniu, Berlinie, Halle, Weimarze, Norymberdze, aż do KL Dachau.

Mówiąc o hołdzie składanym męczennikom II wojny światowej, homilista wymienił liczne tablice i dzieła poświęcone ich pamięci. W sposób szczególny podkreślił świadectwo duchownych, którzy po wyzwoleniu z obozu, spełniając złożone ślubowanie pielgrzymowali na kolanach od kaliskiego dworca do sanktuarium św. Józefa.

Odwołując się do przemówienia św. Jana Pawła II, który nazwał Włocławek „miastem męczenników”, kaznodzieja zatrzymał się nad heroicznym męstwem błogosławionych. Wśród wspomnianych świadków ks. Waszczyński przywołał cały zastęp błogosławionych: bp Michał Kozal, ks. Edward Grzymała, ks. Dominik Jędrzejewski, ks. Henryk Kaczorowski, ks. Józef Kurzawa, ks. Wincenty Matuszewski, ks. Leon Nowakowski, ks. Józef Straszewski, o. Narcyz Turchan OFM, o. Krystyn Gondek OFM, o. Anastazy Pankiewicza OFM, ks. Franciszek Drzewiecki FDP, br. Marcin  Oprządek OFM, br. Bruno Zembol OFM, al. Tadeusz Dulny, al. Bronisław Kostkowski.

„Bądźmy dumni, że dane jest nam  żyć w mieście męczenników. Niech pamięć o nich będzie żywa i w kręgach kapłańskich i w naszych rodzinach. A za wstawiennictwem naszych błogosławionych wołajmy nieustannie: «Od powietrzagłoduognia i wojny. Wybaw nas Panie!»” – zakończył homilię ks. Waszczyński.

W trakcie procesji wierni modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Na miejscu dawnego więzienia, miejsca aresztowania przez hitlerowców duchowieństwa, nauczycieli, wychowawców odśpiewano hymn „Boże, coś Polskę”.

Eucharystię w bazylice katedralnej poprzedził wykład otwarty zatytułowany: „Prześladowanie duchowieństwa katolickiego przez totalitarny system narodowego socjalizmu Hitlera  «misterium iniquitatis»”, który wygłosił ks. dr hab. Tomasz Kaczmarek. Podczas spotkania Teologicznego Towarzystwa Naukowego WSD, w imieniu Pasterza Kościoła włocławskiego promocji nowego tomu tekstów bł. bp. Michała Kozala dokonał ks. dr hab. Lech Król, prezes TTN. Książka nosi tytuł: „Pisma bł. biskupa Michała Kozala. Kazania, nauki pasyjne i rekolekcje, przemówienia”.