Diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację ks. McGivneya

4 lipca 2021 r.

Diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację ks. McGivneya

W sobotę, 3 lipca, w parafii Matki Bożej Fatimskiej we Włocławku miało miejsce diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację ks. Michała McGivneya, założyciela Rycerzy Kolumba.

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia. Następnie obecni wysłuchali konferencji dr. hab. Mieczysława Guzewicza. Biblista i konsultant Rady KEP ds. rodziny ukazał słuchaczom rolę św. Józefa w małżeństwie i rodzinie.

Po krótkiej przerwie, dającej okazję do wzmocnienia ciała oraz wymiany myśli i spostrzeżeń, zgromadzeni wysłuchali wystąpienia brata Krzysztofa Zuby, delegata stanowego Rycerzy Kolumba w Polsce.

Najważniejszym momentem uroczystości była Eucharystia poprzedzona wspólną modlitwą różańcową w intencji rycerskiej braci oraz podejmowanych przez nich inicjatyw. Mszy św. przewodniczył o. Damian Kosecki CCG, proboszcz parafii i kapelan miejscowej Rady Rycerzy Kolumba, a homilię wygłosił ks. prał. dr Dariusz Kaliński, kustosz zduńskowolskiego sanktuarium urodzin i chrztu św. Maksymiliana Marii Kolbego oraz kapelan tamtejszej Rady Rycerzy Kolumba. Zwrócił on uwagę na właściwe przeżywanie dziękczynienia, które powinno być przepełnione „głęboką modlitwą, ale także refleksją intelektualną, z której mogą się urodzić dobre pomysły i rozwiązania służące pożytkowi ludzi”. Homilista wskazał na kilka powodów dziękczynienia, które zgromadziło rycerzy w nadwiślańskim sanktuarium: beatyfikacja ks. Michała McGivneya, „dzieło, jakim jest Zakon Rycerzy Kolumba” oraz Kościół, „w którym rodzą się wciąż nowi święci”.

Diecezjalne dziękczynienie zakończyła wspólna agapa.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowania i przyczynili się do godnego przebiegu uroczystości, które swoim patronatem objął biskup włocławski Krzysztof Wętkowski.

Na podstawie informacji przesłanej przez o. Damiana Koseckiego CCG