Dożynki Diecezjalno-Wojewódzkie


21 września 2020 r., tekst: Daria Hyba, foto: ks. Julian Głowacki

Dożynki Diecezjalno-Wojewódzkie

20 września 2020 r. w Uniejowie odbyły się Dożynki Diecezjalno-Wojewódzkie. Święto Plonów rozpoczęło się o godz. 12.00 uroczystą Mszą Święta przy zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, której przewodniczył Pasterz Diecezji Włocławskiej ks. bp Wiesław Alojzy Mering. 
 
Święto Dziękczynienia za Plony zostało zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego we współpracy z Łódzkim Domem Kultury przy współudziale Diecezji Włocławskiej, Powiatu Poddębickiego, Miasta i Gminy Uniejów. Gospodarzem dożynek był Marszałek Grzegorz Schreiber.
 
Licznie zebrani rolnicy, przedstawiciele Sejmu, Senatu oraz władz samorządowych podczas Mszy Świętej wspólnie dziękowali Bogu za tegoroczne plony.
 
Homilię wygłosił ksiądz infułat Marian Bronikowski, wikariusz biskupi rejonu sieradzkiego.
 
- Po trudzie żniw mamy dziś święto plonów. Wierni tradycjom praojców, w nawiązaniu do dawnego polskiego zwyczaju, w tej niezwykłej scenerii ołtarza polowego, wspólnie wszyscy rolnicy, duchowieństwo, przedstawiciele Sejmu, Senatu, władze samorządowe, ludowe zespoły artystyczne – stajemy by podczas mszy świętej dziękować Bogu Ojcu za tegoroczne plony, za chleb, a rolnikom za ich trud. Przychodzimy też wołać dla polskiej wsi o ludzi o wielkim sercu i wielkim zamiłowaniu do roli i jej owoców – mówił do zebranych ksiądz Bronikowski.
 
Przed błogosławieństwem Pasterz Diecezji przywołał słowa z Księgi Rodzaju  dotyczące powinności człowieka do tego, aby "uprawiać i doglądać" ziemię.  Hierarcha podkreślił, że wszyscy powinniśmy uczyć się odpowiedzialności za ziemię oraz mądrego gospodarowania.
 
Po Eucharystii  korowód dożynkowy przemieścił się na teren przy Termach, gdzie rozpoczęły się uroczystości obrzędowe z udziałem zespołu folklorystycznego Bałdrzychowianie, przekazanie dożynkowego chleba, prezentacja oraz wybór najpiękniejszego wieńca.
 
Dla gości przygotowano także specjalną strefę kulinarną, w której można było odwiedzić stoiska kół gospodyń wiejskich i skosztować lokalnych przysmaków. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci oraz występów zespołów muzycznych.