Konin: Msza św. trzeźwościowa i koncert kolęd w kościele św. Wojciecha

27 grudnia 2021 r., tekst: Anna Wysocka; foto: Mirosław Jurgielewicz

Konin: Msza św. trzeźwościowa i koncert kolęd w kościele św. Wojciecha

W Niedzielę Świętej Rodziny, w kościele pw. św. Wojciecha w Koninie Morzysławiu sprawowana była Msza św. w intencji trzeźwości narodu i w rodzinach. Po Eucharystii, w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę” odbył się koncert konińskiego kameralnego zespołu smyczkowego Ad Libitum pod kierunkiem Mirosława Grzanki.

Na początku świątecznego koncertu nie zabrakło, choć tym razem, ze względu na pandemię, bardzo symbolicznego, opłatka, którym proboszcz parafii św. Wojciecha ks. Henryk Witczak podzielił się z Mirosławem Grzanką, życząc zespołowi błogosławieństwa Bożego i samych udanych koncertów.

W morzysławskim Betlejem zespół zagrał i zaśpiewał najpiękniejsze kolędy i pastorałki polskie. Nie zabrakło zatem, wyśpiewanych przez Agnieszkę Łapaj-Lewandowską, ukochanych kolęd Polaków „Gdy się Chrystus rodzi”, „Lulajże Jezuniu”, „Wśród nocnej ciszy”, czy „Gdy śliczna Pana” i „Przybieżeli do Betlejem pasterze”.

Niezwykle subtelnie, dostojnie i podniośle wybrzmiały aranżacje instrumentalne kolęd. Ad Libitum wzruszyło koninian lirycznym wykonaniem „Mizernej cichej”, przepiekanej kolędy, która powstała w obozie koncentracyjnym w Gusen „Nie było miejsca dla Ciebie” i „Konińskiej pastorałki”, skomponowanej przez Mirosława Grzankę. Niespodzianką było wzruszające wykonanie znakomitego utworu zespołu Hortus Dei „Ma dusza jest schronieniem”, tym razem w wersji instrumentalnej!

W trakcie koncertu nie zabrakło również jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich kolęd autorstwa Franciszka Karpińskiego – „Bóg się rodzi”, utworu nazywanego często królową polskich kolęd. Tym razem zespół Ad Libitum zaprosił wszystkich zgromadzonych do wspólnego wykonania! Oczarowana, licznie przybyła i wdzięczna publiczność nagrodziła wykonawców owacjami na stojąco! Ponad godzinny koncert nie mógł zakończyć się inaczej jak dwoma bisami i wspólnym śpiewem. „ To był bardzo dobry i piękny pomysł z kolędami w wykonaniu Ad Libitum, cudze chwalicie, a swego nie znacie” – powiedział jeden ze stałych uczestników projektu „Trzeźwienie przez kulturę”!

Niedzielne spotkanie zakończyły, odczytane przez Annę Wysocką, życzenia noworoczne od ks. Pawła Śmigla oraz informacja o Złotej Odznace Konińskiego Towarzystwa Muzycznego, którą za wieloletnie propagowanie kultury muzycznej otrzymali organizatorzy projektów „Trzeźwienie przez kulturę” i „Tryptyk zaduszkowy”! To niezwykłe wyróżnienie świadczy o pożyteczności obu tych projektów, które od kilkunastu lat mogą być realizowane przy finansowym wsparciu Miasta Konin! Jak podkreśliła Anna Wysocka, projekty mają sens wyłącznie przy aprobacie koninian. Bez odbiorcy nie mogły by istnieć, dlatego jest to wspólny sukces, zarówno organizatorów, jak i wiernej publiczności!

Organizatorami koncertu byli tradycyjnie: Parafia św. Wojciecha, tygodnik „Adalbertus” oraz duszpasterstwo trzeźwości diecezji włocławskiej, przy współpracy z KDK. Koncert współfinansowali: Miasto Konin i Parafia św. Wojciecha.