Konin: Msze trydenckie w kościele św. Bartłomieja

20 września 2021 r., teskt : JW; foto: NH

Konin: Msze trydenckie w kościele św. Bartłomieja

W niedzielne popołudnie, dzięki życzliwości ks. prał. Tomasza Michalskiego, w kościele św. Bartłomieja w Koninie, licznie zgromadzeni wierni z miasta i okolic, związani z tradycyjną formą liturgii, mają możliwość uczestniczyć w Mszy św. sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, zwanej Mszą trydencką.

Eucharystię sprawuje ks. Bartłomiej Pyka, miejscowy wikariusz, upoważniony przez biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, do sprawowania Mszy św. według Missale Romanum z 1962 r.

W minioną niedzielę, w homilii ks. Pyka zwrócił uwagę, że przykazania miłości, o których była mowa w Ewangelii przeznaczonej na XVII niedziele po Zesłaniu Ducha Świętego, mobilizują do kochania Boga, całościowo, niepodzielnie, nie w oparciu o uczucia i emocje. Natomiast przykazanie bliźniego wzywa człowieka do właściwej miłości siebie, co w konsekwencji prowadzi do właściwej miłości względem bliźniego. „Te dwa przykazania streszczają dekalog i bez nich nie jesteśmy wstanie go zrozumieć, przestrzegać i wypełniać”, zaznaczył homilista.

Decyzją Księdza Biskupa Krzysztofa Wętkowskiego oraz życzliwości proboszcza, księdza prałata Tomasza Michalskiego w konińskiej farze msza trydencka będzie sprawowana w trzecią niedzielę miesiąca oraz święta i uroczystości.

Kolejne, stałe miejsce celebracji w diecezji włocławskiej, jest odpowiedzią na zapotrzebowanie wiernych.