Ks. bp Mering w Tuliszkowie: miejmy odwagę przyznawać się do Chrystusa

22 czerwca 2020 r., tekst: ks. SN; foto: KZ, ks. MSz

Ks. bp Mering w Tuliszkowie: miejmy odwagę przyznawać się do Chrystusa

W niedzielę, 21 czerwca br., w 570 rocznicę tuliszkowskiej świątyni, biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering przewodniczył Mszy św. o godz. 13.00, podczas której przekazał parafii relikwie krwi św. Jana Pawła II. Wraz z Księdzem Biskupem Eucharystię koncelebrowali: ks. prał. Artur Niemira, kanclerz Kurii Biskupiej i ks. prał. Józef Nowak, wykładowca WSD oraz dyrektor Archiwum Kurii, ks. prał. Stanisław Nowak, proboszcz miejscowej parafii oraz ks. Przemysław Pankowski, pochodzący z Tuliszkowa wikariusz w Kramsku.

Ksiądz proboszcz, witając Pasterza Diecezji, zaznaczył, że  „czas dzielenia się z Księdzem Biskupem życiem tutejszych parafian i słuchania pasterskiego pouczenia, pomaga skuteczniej budować wspólnotę parafialną, opartą na zjednoczeniu z Bogiem w Trójcy Jedynym”. Ksiądz Proboszcz, ciesząc się obecnością licznie zgromadzonych parafian w świątyni i wokół niej, wyraził nadzieję, że modlitwa będzie wznosiła się ku Bogu nie tylko w tym szczególnym dniu, ale również w każdy dzień życia parafialnej wspólnoty”.

Nawiązując do Ewangelii, odczytanej przez ks. prał. Józefa Nowaka, Ksiądz Biskup zachęcał w homilii, aby nie wstydzić się swojej wiary i odważnie przyznawać się do Chrystusa. „Wiara – mówił homilista – dziś nam często przeszkadza, uwiera; stała się niemodna. Nie mamy odwagi walczyć o życie dzieci nienarodzonych, ale i starszych, którzy w różnych miejscach świata, w dobie pandemii, byli skazani na umieranie bez opieki”.

Wskazując na relikwie papieża Polaka, Ksiądz Biskup przypomniał świadectwo jego wiary i odwagi. „On miał odwagę przyznać się do Ojca, który jest w niebie nie tylko wtedy, kiedy było pogodnie i radośnie, ale także wtedy kiedy było trudno, w cierpieniu, w upokorzeniu. Takiej odwagi uczmy się od tego, którego dzisiaj wprowadziliśmy do tej świątyni, pamiętając zdanie Jezusa, kto przyzna  się do Mnie na ziemi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem”, zakończył hierarcha.

Na zakończenie Eucharystii ksiądz proboszcz złożył życzenia Pasterzowi Diecezji, który tego dnia obchodził swoje imieniny.

Wydarzenie transmitowane było przez Telewizję Polonia.

O godz. 15.30 Ksiądz Biskup udał się do Wróblina, znajdującego się na terenie tuliszkowskiej parafii, gdzie dokonał poświęcenia odnowionej kaplicy filialnej.

W słowie do zgromadzonych w kaplicy wiernych, Ksiądz Biskup raz jeszcze podkreślił znaczenie miłosierdzia Bożego w życiu człowieka oraz dążenie do świętości, w czym pomaga przykład i wstawiennictwo tych, którzy już ten stan osiągnęli.

W tym roku został dokonany jej kapitalny remont i jednocześnie postarano się o nową polichromię. Kaplica została wzniesiona w latach 1982-1983, dzięki staraniom ks. prał. Rędzi, ówczesnego proboszcza w Tuliszkowie. Polichromia przedstawia trzy postacie: Jezusa Miłosiernego, św. s Faustynę i św. Jana Pawła II.