Nieszawa: organy w półmroku (zapowiedź koncertu)

12 sierpnia 2022 r., tekst i fot. Wanda Wasicka

Nieszawa: organy w półmroku (zapowiedź koncertu)

W piątek, 12 sierpnia, o godz. 21.00, w nieszawskim kościele farnym św. Jadwigi Śląskiej odbędzie się „XIV Organowy  Koncert przy Świecach”. W tym roku z recitalem wystąpi prof. Andrzej Białko, uczeń prof Joachima Grubicha, legendy światowej organistyki.

Od 2012 r. krakowscy i warszawscy studenci profesora Joachima Grubicha spotykają się w Nieszawie. Zamiarem organizatorów jest prezentacja podopiecznych profesora i tym samym jego szkoły, i to z różnych lat działalności pedagogicznej światowej sławy organisty, ucznia, m.in. Bronisława Rutkowskiego, "ojca polskiej organistyki".

Podczas tego muzycznego wydarzenia fara  z XV wieku oświetlona jest jedynie światłem świec.  Recitalom towarzyszy klimat wyciszenia, skupienia. Sprzyja temu miejsce i czas.  Koncerty prowadzą: proboszcz parafii nieszawskiej ks. kan. Grzegorz Molewski oraz nieszawianka Wanda Wasicka, inicjatorzy wydarzenia.

Organizatorem przedsięwzięcia jest nieszawska Parafia Rzymskokatolicka. Jest  ono współfinansowane ze środków Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wstęp wolny.