Pierwsza kolumna Pieszej Pielgrzymki Diecezji Włocławskiej dotarła na Jasną Górę

13 sierpnia 2022 r.

„Przybywacie jako pierwsi z naszej diecezji, aby zarosić do nas Maryję, która w znaku Ikony Jasnogórskiej nawiedzi w przyszłym roku diecezję włocławską. Gdy wyruszaliście na pielgrzymkę w parafiach diecezji włocławskiej rozpoczynała się nowenna przed nawiedzeniem Matki Bożej w naszej diecezji” mówił ks. Marek Molewski, diecezjalny duszpasterz pielgrzymek, witając pierwszą kolumnę Pieszej Pielgrzymki Diecezji Włocławskiej.

Pątnicy z Włocławka, Konina, Turku i Dzierżaw dotarli na Jasna Górę 13 sierpnia br. i zostali powitani przed szczytem Jasnej Góry po godz. 14.00. Wśród pielgrzymów był biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa „Posłani w pokoju Chrystusa”.

I kolumnę pielgrzymki tworzą:

34 Pielgrzymka z Włocławka - amarantowa – kierownik - ks. Przemysław Pankowski

32 Pielgrzymka z Konina - żółta – kierownik - ks. Kamil Jakubowski

32 Pielgrzymka z Turku - zielona – kierownik - ks. Konrad Dreszler

32 Pielgrzymka z Dzierżaw – niebieska – kierownik – ks. Robert Nawrocki

W I kolumnie pielgrzymowało 725 pątników, w tym: 418 kobiet i 307 mężczyzn.

Opiekę duszpasterską podjęło 28 księży,  4 kleryków, 5 sióstr zakonnych.

W opiekę medyczną włączyło się 5 lekarzy, 12 pielęgniarek, 24 osób tworzących służbę medyczną.

W grupach z Włocławka i Konina uczestniczyło 8 osób niepełnosprawnych.

Ogólnie w służbę pielgrzymkową zaangażowało się 162 pielgrzymów.

Na Jasną Górę w dniu 13.08.2022 roku, z parafii Diecezji Włocławskiej przybyło 250 pielgrzymów duchowych, wraz z władzami miast i duszpasterzami.

O godz. 19.30., pielgrzymi diecezji włocławskiej na Wałach Jasnogórskich uczestniczyć będą we Mszy św., która stanowić będzie punkt kulminacyjny pielgrzymowania i zakończenie pątniczego trudu. Eucharystii przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski.

24 sierpnia dotrze na Jasną Górę druga grupa pielgrzymów z Sieradza i Zduńskiej Woli oraz uczestnicy pielgrzymki rowerowej.