Rzym: bp Wętkowski przy grobie św. Piotra modlił się za diecezję

18 października 2021 r., ks. AN

Rzym: bp Wętkowski przy grobie św. Piotra modlił się za diecezję

Od Mszy św. sprawowanej w poniedziałek 18 października przy grobie św. Piotra ks. bp Krzysztof Wętkowski rozpoczął pierwszy dzień wizyty „ad limina Apostolorum” w Rzymie. „Przy grobie świętego Apostoła modliłem się szczególnie za naszą diecezję polecając wszystkie jej sprawy” – przyznał biskup włocławski.

O godzinie 7.30 w grotach watykańskich Eucharystię pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski sprawowała trzecia grupa polskich biskupów, którzy przybyli do Wiecznego Miasta z wizytą „ad limina Apostolorum”, reprezentujących metropolię gnieźnieńską, warszawską, łódzką i częstochowską, Ordynariat Polowy oraz diecezje grekokatolickie.

Po zakończonej liturgii rozpoczęły się pierwsze spotkania w dykasteriach watykańskich: w Dykasterii ds. świeckich, rodziny i życia, a następnie w Sygnaturze Apostolskiej, podczas których biskupi podjęli ważne tematy także o charakterze duszpasterskim.

Do niecodziennej sytuacji doszło w Sygnaturze Apostolskiej. Kiedy bp Wętkowski przedstawiając się powiedział, że jest biskupem diecezji, której kapłanem był bł. kardynał Stefan Wyszyński, zrobiło to olbrzymie wrażenie na arcybiskupie sekretarzu tej dykasterii, który oddając szacunek Prymasowi Tysiąclecia i diecezji włocławskiej z dużą estymą powiedział: „to był gigant”!

Każdego dnia przewidziana jest Msza święta w jednej z rzymskich bazylik. Wśród zaplanowanych spotkań najważniejsze będzie to z Ojcem Świętym Franciszkiem w czwartek 21 października.