Święta Wielkanocne w kolejnym roku pandemii – bp Mering podjął decyzje

28 marca 2021 r.

Święta Wielkanocne w kolejnym roku pandemii – bp Mering podjął decyzje

Biskup Włocławski Wiesław Mering wydał dekret o obchodach Świąt Wielkanocnych w diecezji włocławskiej, w którym określił zasady celebracji poszczególnych dni Wielkiego Tygodnia. Na podstawie decyzji watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz wskazań Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP dostosował przebieg liturgii i obrzędów do nadzwyczajnej sytuacji, jaką jest epidemia.

Nabożeństwa będą miały uboższy przebieg, odprawiane będą przy udziale wiernych zgodnie z obowiązującymi limitami, czyli 1 osoba na 20 m2 przy zachowaniu odstępu nie mniejszego niż 1,5 m. Będzie można indywidualnie nawiedzać Grób Pański. Tradycyjne święcenie pokarmów w Wielką Sobotę, jeśli będzie organizowane, będzie mogło odbyć się jedynie na zewnątrz kościoła, przy zachowaniu norm sanitarnych. Jeżeli istnieje lokalny zwyczaj błogosławieństwa pokarmów w oddalonych od kościoła parafialnego wioskach, można będzie przeprowadzić ten obrzęd w godnym miejscu z zachowaniem norm sanitarnych.

Nie będzie obmycia nóg w Wielki Czwartek, ani tradycyjnych straży przy Grobie Pańskim. Nie będzie procesji rezurekcyjnej.

W załączeniu treść dekretu.