Uroczystość odpustowa w Piotrkowie Kujawskim

26 lipca 2021 r., tekst: al. MH, foto: IK

Uroczystość odpustowa w Piotrkowie Kujawskim

W niedzielę, 25 lipca, parafia św. Jakuba Apostoła w Piotrkowie Kujawskim przeżywała uroczystość patronalną.

Świętowanie rozpoczęło się Mszą św. z Nieszporami, sprawowaną 24 lipca. Główne uroczystości miały miejsce w niedzielę o godz. 12.00, kiedy to rozpoczęła się Eucharystia pod przed przewodnictwem ks. Konrada Dreszlera, byłego wikariusza piotrkowskiej parafii, obecnie posługującego u św. Barbary w Turku.

W homilii ks. Dreszler zwrócił uwagę na rolę i znaczenie rodziny, na której spoczywa wielka odpowiedzialność, ponieważ – jak podkreślił – „rodzice są pierwszym wzorem dla swoich dzieci”. Wychowanie to dawanie przykładu, dlatego warto zastanawiać się jakie wzorce są przekazywane młodym pokoleniom słowami, czynami oraz życiową postawą, mówił homilista, podkreślając, że istotnym elementem wychowania chrześcijańskiego jest przekazywanie wiary dzieciom. W tym kontekście kaznodzieja wskazał, że radością duszpasterza jest, gdy widzi całe rodziny uczestniczące w niedzielnej Eucharystii. „Jest to piękne świadectwo wiary przeżywane we wspólnocie rodzinnej, która jest wspólnotą Kościoła”, mówił ks. Konrad.

Na zakończenie homilista podziękował wszystkim za otwartość na dar życia oraz za miłość jaką rodzice obdarzają swoje dzieci i przez wstawiennictwo patrona parafii prosił, aby rodzice mogli cieszyć się owocami trudu, który włożyli w wychowanie młodego pokolenia oraz zawsze podążali drogą służby drugiemu człowiekowi.

Śpiewem i muzyką w modlitwie towarzyszyli chór „Canto” pod dyrekcją Moniki Susłyk oraz orkiestra OSP z Piotrkowa Kujawskiego.

Oprócz radości odpustowej parafia przeżywała tego dnia imieniny ks. proboszcza kanonika Krzysztofa Gąsiorowskiego. Na zakończenie Mszy św. grupy działające w parafii złożyły solenizantowi serdeczne życzenia, zapewniając o pamięci w modlitwie.