W Licheniu rozpoczęły się warsztaty Ars Celebrandi


8 lipca 2021 r., Justyna Zacharek

W Licheniu rozpoczęły się warsztaty Ars Celebrandi

Uroczystą Mszą św. z procesją w czwartek, 8 lipca w licheńskim sanktuarium rozpoczęły się największe na świecie warsztaty liturgii tradycyjnej „Ars Celebrandi”.
 
Chęć uczestnictwa w tegorocznej, 8. już edycji wydarzenia wyraziły łącznie 234 osoby z Polski a także Francji, Belgii czy Niemiec. Wśród zgłoszonych uczestników znalazło się 60 księży (są to nie tylko duchowni diecezjalni, ale także zakonnicy z różnych zgromadzeń). Dla jednej osoby z diecezji wojskowej w USA przygotowano zajęcia prowadzone po angielsku. Najmłodszy tegoroczny uczestnik biorący udział w grupie ministranckiej ma 13 lat podczas, gdy najstarszy – 72 lata.
 
Przez siedem dni warsztatów przy w sumie 11 ołtarzach na terenie licheńskiego sanktuarium sprawowane będą liturgie wg. nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Jak zapewnia dr Dominika Krupińska, rzecznik warsztatów „Ars celebrandi”, organizatorzy dokładają wszelkich starań, by wydarzenie było dla uczestników także rekolekcjami. Podczas mszy w tym roku kazania z nauką rekolekcyjną będzie głosił salwatorianin, ks. Jacek Nowak SDS.
 
Drugiego dnia warsztatów sprawowana będzie Msza św. wotywna o oddalenie zarazy. Każdego poranka w licheńskim kościele parafialnym pw. św. Doroty odprawiane będą msze recytowane ze śpiewem ludowym. W najbliższą sobotę i niedzielę odprawione zostaną Msze św. w rycie dominikańskim. W poniedziałek, 12 lipca uczestnicy podczas mszy solennej Requiem z procesją stacyjną będą modlić się za spoczywających na cmentarzu parafialnym. Druga podczas tegorocznych warsztatów msza Requiem - za bpa Piotra Gembickiego w 364. rocznicę śmierci, odbędzie się w czwartek (14.07, 17:00, kościół Matki Bożej Częstochowskiej). Główna Msza Święta zostanie odprawiona w bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej, 14 lipca o godzinie 13.40. Warsztaty zakończy natomiast w piątek, 15 lipca uroczysta msza z procesją teoforyczną i śpiewem „Te Deum”.
 
Uczestnicy mają okazję, by nauczyć się odprawiania, służenia i uczestniczenia, a także śpiewania. Codzienne bloki warsztatowe podzielono na grupy tematyczne oraz według stopnia zaawansowania. Zorganizowano 3 grupy kapłańskie, 3 ministranckie oraz męską i żeńską scholę, gdzie uczestnicy będą uczyć się chorału gregoriańskiego. Warsztaty pomyślano jako holistyczne i komplementarne. - Oprócz celebracji jest też grupa śpiewacza, zapewnione jest i prezbiterium i chór. Oprócz kapłanów, kleryków i ministrantów w wydarzeniu biorą udział także śpiewacy (zarówno początkujący jak i zaawansowani), których muzyka dodaje obrzędom wzniosłości i majestatu.
 
Od wczesnych godzin porannych aż do późnego wieczora poza zajęciami warsztatowymi, rytm dnia wyznaczają liczne msze, nabożeństwa i godziny kanoniczne. Nieformalnie obecna jest także emerytowana krawcowa, która doradza uczestnikom w kwestiach stroju liturgicznego – zdradza pani Krupińska - Warsztaty dostarczają także powołań kapłańskich - Spośród uczestników dotychczas ponad 20 wybrało drogę powołania kapłańskiego bądź zakonnego.
 
Warsztaty od lat pomagają w pogłębianiu zarówno praktycznej znajomości obrzędów nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego jak i ich duchowego znaczenia. Organizatorzy tą inicjatywą pragną przyczynić się do realizacji zachęty papieża Benedykta XVI, byśmy: „zachowali i chronili bogactwa będące owocem wiary i modlitwy Kościoła”. Ideą „Ars celebrandi” jest odkrycie bogactwa i piękna tradycyjnej liturgii.