XXXII Piesza Pielgrzymka Włocławska wyruszyła na Jasną Górę

6 sierpnia 2020 r., ks. Przemysław Pankowski

XXXII Piesza Pielgrzymka Włocławska wyruszyła na Jasną Górę

6 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego, do Tronu Pani Jasnogórskiej wyruszyła z włocławskiej katedry XXXII Piesza Pielgrzymka Włocławska. W tym roku, z powodu panującej epidemii, na szlak wyruszyli przedstawiciele pielgrzymów zabierający ze sobą wszystkie powierzone im intencje. Pątnicy na początku swej wędrówki uczestniczyli w porannej Mszy św. sprawowanej bazylice katedralnej. Eucharystii przewodniczył ks. prał. Sławomir Deręgowski, wikariusz biskupi na rejon włocławski, który wraz z ks. prał. Michałem Krygierem, kustoszem katedry, powitał pielgrzymów i podkreślił jak ważny i potrzebny jest trud, który w tym roku podejmują. W koncelebrze nie zabrakło również ks. Sebastiana Adamczyka, kończącego posługę kierownika pielgrzymki włocławskiej.

Homilię wygłosił ks. Przemysław Pankowski, wikariusz parafii św. Józefa we Włocławki, nowy kierownik grupy amarantowej. Zwrócił on uwagę na wspólnotowy wymiar pielgrzymowania. „Wszyscy podążamy drogą światła: niechaj nie szczędzi trudu, każdy kto chce nią iść, aż do wyznaczonego celu”, mówił kaznodzieja.

Ksiądz Kierownik wyraził słowa wdzięczności wobec prezbiterów: uczestników Mszy św. oraz wszystkich, którzy wspierają w tym roku włocławskich pątników. Ksiądz Wikariusz Biskupi zapewnił o gorącej opiece modlitewnej płynącej od strony diecezjan, ale równocześnie prosił o nią wszystkich pątników, przypominając pielgrzymom, że tegoroczna wyprawa do Tronu Matki niesie za sobą trudne zobowiązanie dźwignia intencji wszystkich, którzy nie mogli na nią wyruszyć.

Z powodu sanitarnych zabezpieczeń, które mają na celu uchronić uczestników przed panującą epidemią, w XXXII Pieszej Pielgrzymce z Włocławka na Jasną Górę bierze udział około 50 pielgrzymów. Rekolekcjom w drodze przyświeca hasło: „Wielka tajemnica wiary”. „Amaranty” pokonają 280 km w ciągu 8 dni, by 13 sierpnia móc razem z grupą konińską i turecką pokłonić się przed Cudownym Obrazem Czarnej Madonny; zwieńczeniem wędrówki będzie wieczorna Eucharystia wszystkich pątników diecezji włocławskiej.