25 marca – dzień, który łączy trzech ostatnich biskupów włocławskich

2017-03-25

Nieczęsto zdarzają się takie dni, które spajają najnowszą historię diecezji. 25 marca pod tym względem jest szczególny: 25 marca 1992 roku biskup włocławski Henryk Muszyński został mianowany przez Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim. Tego samego dnia papież mianował jego następcę – ks. Bronisława Dembowskiego. 11 lat później – 25 marca 2003 roku Jan Paweł II mianował ks. Wiesława Meringa kolejnym biskupem włocławskim.

25 lat temu nastąpiła reforma administracyjna Kościoła w Polsce - w tym i Diecezji Włocławskiej

2017-03-24

25 marca 1992 roku, a więc 25 lat temu, została ogłoszona papieska bulla Totus Tuus Poloniae populus, dokonująca zmian administracyjnych w Kościele w Polsce. Nowe zmiany dotknęły także Diecezję Włocławską – z jej części wyłoniono Diecezję Kaliską. Dotychczasowy ordynariusz włocławski biskup Henryk Muszyński został arcybiskupem gnieźnieńskim, a nowym biskupem włocławskim papież Jan Paweł II mianował księdza Bronisława Dembowskiego z Warszawy.

Diecezja Włocławska popiera europejską inicjatywę „Mama, tata i dzieci”

2017-03-23

Diecezja Włocławska włączyła się w zbiórkę podpisów popierających Europejską Inicjatywę Obywatelską MAMA, TATA I DZIECI. Rodziny potrzebują wsparcia i ochrony ze strony Państwa. Ale kiedy definicja zostanie zmieniona w taki sposób, że wszyscy bez wyjątku mogą być „rodziną”, tworzenie polityki ukierunkowanej na ochronę i postęp prawdziwych rodzin stanie się niemożliwe. Wiele wpływowych grup zmierza do prawnego zakwestionowania naturalnej tożsamości małżeństwa.

Dziś obchodzimy uroczystość św. Józefa – patrona Diecezji Włocławskiej

2017-03-20

Uroczystość św. Józefa, oblubieńca Maryi, przybranego ojca Jezusa, patrona Kościoła, patrona Diecezji Włocławskiej, a także patrona ojców Kościół katolicki obchodzi 19 marca. W tym roku wyjątkowo uroczystość została przeniesiona na poniedziałek 20 marca, z racji przypadającej 19 marca niedzieli. Św. Józef był mężem Maryi i przybranym ojcem Pana Jezusa.

Diecezjalny Etap Ogólnopolskiej Olimpiady dla Ministrantów i Lektorów

2017-03-19

W sobotę 18 marca br., w parafii św. Maksymiliana we Włocławku odbył się diecezjalny etap Ogólnopolskiej Olimpiady dla Ministrantów i Lektorów. Ostatecznie udział wzięło 10 zawodników w dwóch kategoriach wiekowych: (I) szkoła podstawowa i gimnazjum – 5 uczestników; (II) szkoła ponadgimnazjalna i starsi – 5 uczestników. Zwycięzcami obu kategorii okazali się uczestnicy z parafii św. Bartłomieja w Smólniku: w I kategorii Szymon Goliszewski, w II kategorii Rafał Malesa. Laureaci etapu diecezjalnego wezmą udział w finale ogólnopolskim w Seminarium Duchownym w Paradyżu w dniach 19-20 maja 2017 r.

______________FACEBOOK______________