Ślesin: Festiwal Piosenki Religijnej „Ryba”

20 kwietnia 2024 r., ks. MK

Ślesin: Festiwal Piosenki Religijnej „Ryba”

Tegoroczny Dziecięco-Młodzieżowy Diecezjalny Festiwal Piosenki Religijnej „Ryba” był wyrazem wdzięczności za zakończony jubileusz 900-lecia istnienia diecezji włocławskiej i nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej. Odbył się on 20 kwietnia w Ślesinie.

Festiwal rozpoczął się Eucharystią w kościele parafialnym w Ślesinie sprawowaną pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, z udziałem przybyłych kapłanów z diecezji. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił zespół „Maksymalni” z parafii św. Maksymiliana w Koninie.

Druga część, czyli przesłuchania konkursowe, podsumowanie konkursu i wręczenie nagród miało miejsce w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Ślesinie.

Głównym celem festiwalu była popularyzacja pieśni maryjnych, wymiana doświadczeń w zakresie prowadzenia zespołów parafialnych oraz umożliwienie społeczności lokalnej aktywnego zaangażowania w kulturę. Uczestnicy rywalizowali w czterech kategoriach: zespół dziecięcy, zespół młodzieżowy, soliści dziecięcy i soliści młodzieżowi. Komisja artystyczna festiwalu w składzie: ks. Adam Zieliński, Małgorzata Siek i Michał Chmielewski przyznała nagrody następującym wykonawcom:

W kategorii: zespół dziecięcy

I miejsce: „Nutki świętego Józefa” z parafii św. Józefa we Włocławku
II miejsce: „Z głosu serca” z parafii Skulsk

W kategorii: zespół młodzieżowy

I miejsce: „Magnificat” z parafii Skulsk

W kategorii: solista dziecięcy

I miejsce: Mateusz Borowski z parafii Chełmica Duża
II miejsce: Michalina Kujawa z parafii Uniejów
III miejsce: Nela Retecka z parafii św. Jana Chrzciciela we Włocławku

Kategoria: solista młodzieżowy

I miejsce Kinga Żelichowska z parafii Ślesin

Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Koninie oraz nagrody finansowe ufundowane przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej we Włocławku i parafię św. Mikołaja Bp. i Dobrego Pasterza w Ślesinie. Organizatorami Festiwalu byli: Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej we Włocławku, parafia św. Mikołaja Bp. i Dobrego Pasterza w Ślesinie oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Ślesinie.

Przyszłoroczna edycja festiwalu zaplanowana jest na 14 czerwca.