KONKURSY

Rozstrzygnięto diecezjalne konkursy maryjne

Laureatów i wyróżnionych zapraszamy wraz z opiekunami na uroczyste wręczenie nagród, które odbędzie się dnia 10 maja 2023 r. w budynku Muzeum Diecezjalnego o godz. 11.00.

W dniu 29 kwietnia br. w gmachu Muzeum Diecezjalnego we Włocławku nastąpiło rozstrzygnięcie ostatniego z międzyszkolnych  konkursów przeprowadzonych w związku z peregrynacją ikony jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej z okazji obchodów 900-lecia Diecezji Włocławskiej. 

Na konkurs dla najmłodszych uczniów szkoły podstawowej (z kl. I-III) pt. „Młodzi kreatorzy mody -  najpiękniejsza suknia miłości dla naszej Królowej” nadesłano 521 prac. Zadaniem dzieci było zaprojektowanie i wykonanie sukni dla Matki Bożej w formie plastycznej.  Poziom prac był niezwykle wyrównany, dlatego czteroosobowa komisja w składzie: p. Bożena Sobierajska – nauczyciel plastyki w ZSK, p. Daniel Pawłowski – artysta malarz z Włocławka, ks. Marcin Idzikowski – dyrektor Wydziały Katechetycznego oraz jego zastępca ks. Jacek Buta – jednocześnie koneser sztuki ludowej - stanęła przed trudnym zadaniem wyboru  10 najlepszych wizerunków Maryi. 

Kunszt wykonania wielu dziecięcych prac wskazywał na pomoc dorosłych. Z jednej strony radością napawa fakt, że zadanie zaangażowało całe rodziny. Z drugiej jednak utrudniło to ocenę samodzielności wykonania obrazu. 

Po ponadgodzinnej naradzie komisja postanowiła nagrodzić następujące prace: 

I miejsce – Łucja Kulpa (SP Niszczewy, par. Zbrachlin)
II miejsce – Nastazja Bartosik (SP nr 5 w Turku)
III miejsce – Adam Szczepaniak (SP w Przedczu)

Pozostałe prace otrzymały wyróżnienia (osoby wymienione są w kolejności alfabetycznej): 

Liliana Frontczak (SP w Ostrowążu)
Agata Janowiak (SP we Wróblewie)
Monika Krysztopolska (SP w Cypriance)
Anna Maciejczak (SP w Konecku)
Marceli Nogala (SP nr 4 w Sieradzu)
Anastazja Skweres (SP w Tuliszkowie)
Nadia Wódecka (SP nr 1 w Brześciu Kujawskim)

Młodym artystom gratulujemy talentu i kreatywności. Podziękowania składamy również katechetom i rodzicom, którzy zachęcili dzieci i wykazali się cierpliwością w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie konkursu. 

W dniu 17 kwietnia br. w auli ZSK im. ks. Jana Długosza odbył finał Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Religijnej. W tym roku, ze względu na przygotowania do peregrynacji kopii ikony jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej, konkurs otrzymał honorowy patronat bp. Krzysztofa Wętkowskiego i nosił tytuł „Tajemnice Jasnej Góry”. Siódmo- i ósmoklasiści z 37 szkół podstawowych diecezji włocławskiej zmierzyło się z testem złożonym z 40 pytań, wykazując się wiadomościami na temat bogatej historii Cudownego Obrazu i paulińskiego klasztoru.
 
Komisja złożona z katechetów po sprawdzeniu prac wyłoniła 10 najlepszych uczniów:
 
1. Mateusz Tworek – ZS-P nr 1 w Zduńskiej Woli 
2. Marta Marczewska  - SP im. Marii Konopnickiej w Głębokiem
3. Zuzanna Zalewska – ZS-P nr 1 w Zduńskiej Woli
4. ex aequo: Łukasz Rybiński - SP SPSK w Wólce Czepowej  i Maja Warchlewska – SP im. Janusza Korczaka w Choceniu
5. Dominika Matuszak – SP im. Marii Konopnickiej w Osieczy
6. ex aequo: Marco Gałdyn – SP SPSK w Wólce Czepowej i Marcel Cybulski – SP im. Henryka Sienkiewicza w Rzgowie
7. ex aequo : Weronika Kisielewska – SP im. Kazimierza Wielkiego w Szpetalu Górnym i Mateusz Mikołajczyk - SP im. Henryka Sienkiewicza w Rzgowie.
 
Jednocześnie został rozstrzygnięty drugi z konkursów maryjnych, adresowany do uczniów klas  IV-VI SP, a zatytułowany „Piszemy list do Królowej Polski”. Po przeprowadzeniu etapu szkolnego do organizatorów  nadesłano 211 uczniowskich listów. Przed niełatwym zadaniem wyłonienia 10 najlepszych prac literackich stanęła komisja złożona z katechetów i polonistów na czele z bp. Krzysztofem Wętkowskim.
 
Młodzi autorzy najciekawszych listów to:
 
1. Jakub Józefiak – SP im. ks. Władysława Sarnika w Jakubicach
2. Julia Rykała – SP im. Marii Skłodowskiej- Curie w Żukach
3. Hanna Szafarz – SP nr. 9 im. Władysława Łokietka w Sieradzu
4. Wiktoria Iwaniak – ZS w Przykonie
5. Maria Zaremba – ZS we Wróblewie
6. Mateusz Karniszewski – SP w Sarbicach (parafia Spycimierz)
7. Klaudia Przybylak – SP im. Bolesława Prusa w Liścu Wielkim
8. Kacper Pakuła – SP im. Marii Konopnickiej w Świnicach Warckich
9. Klara Dąbrowska – SP nr 12 im. Stanisława Moniuszki w Koninie
10. Wiktor Świeciak – ZS w Boniewie

 

Diecezjalny konkurs dla uczniów szkoły podstawowej

Diecezjalny konkurs dla uczniów szkół podstawowych w związku z przygotowanie do diecezjalnego Nawiedzenia Matki Bożej w Ikonie JasnogórskiejKonkurs odbędzie się na trzech etapach edukacyjnych:

  • I-III - Młodzi kreatorzy mody miłości - „Najpiękniejsza suknia miłości dla naszej Królowej” (Zadaniem dzieci będzie zaprojektowanie i wykonanie sukni dla Matki Bożej w formie plastycznej, na podstawie pobranego szablonu z Wydziału Katechetycznego, do ikony Matki Bożej Częstochowskiej)
  • IV-VI - Piszemy do Królowej Polski - „Na początku mego listu...” (Zadaniem konkursowym będzie napisanie listu do Matki Bożej Królowej Polski na dowolnie wybrany temat. Może to być list, który „informuje“ Matkę Bożą o jakiejś ważnej dla dziecka sprawie osobistej, rodzinnej, parafialnej)
  • VII-VIII - Konkurs Wiedzy Religijnej

​Konkursy bedą przeprowadzone w dwóch etapach, szkolnym i diecezjalnym. 

 

XXXIII Olimpiada Teologii Katolickiej

Organizatorem kolejnej edycji ogólnopolskiej Olimpiady Teologii Katolickiej jest Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Pelplińskiej. Tegoroczna olimpiada będzie przebiegała pod hasłem: Bóg jest Miłością objawioną w Słowie”.

etap szkolny przeprowadzany w szkołach w dniu 17 listopada 2022 r.
etap diecezjalny w dniu 12 stycznia 2023 r. ZSK im. ks. Jana Długosza we Włocławku, godz. 11:00
etap ogólnopolski przeprowadzany w Pelplinie w dniach 13-15 kwietnia 2023 r.

Wszystkich nauczycieli religii uczących w szkołach ponadgimnazjalnych w naszej diecezji, proszę o zachęcenie swoich uczniów do wzięcia udziału w OTK. Zgłoszenia Szkół chcących wziąć udział w OTK drogą elektroniczną do końca października br. - https://goo.gl/forms/tVCY28pQN667zwst1

Literatura na poszczególne etapy OTK: https://otk.pl/literatura/

Szczegóły OTK - https://otk.pl

 

Konkursy ogólnopolskie

1. XVII Ogólnopolska Franciszkańska Olimpiada Wiedzy o św. Maksymilianie - http://www.olimpiada.franciszkanie-warszawa.pl 

2XXVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. szczegóły na http://okwb.pl/03zakres/