33. Piesza Pielgrzymka Włocławska wyruszyła na Jasną Górę


6 sierpnia 2021 r., tekst: ks. AT; foto: KSz

33. Piesza Pielgrzymka Włocławska wyruszyła na Jasną Górę

Rodzina, przyjaciele i strugi deszczu towarzyszyły pątnikom wyruszającym na pielgrzymi szlak z Włocławka na Jasną Górę. 6 sierpnia, już po raz 33., wyruszyła grupa „Amarantów”, by po 7 dniach wędrowania dotrzeć przed tron Czarnej Madonny.

Doroczne rekolekcje w drodze rozpoczęła Msza św. w bazylice katedralnej, której przewodniczył ks. prał. Michał Krygier, kustosz włocławskiej katedry.  

W homilii ks. Krygier, nawiązując do święta Przemienienia Pańskiego, zwrócił się do pielgrzymów: „Pan Jezus wraz z Maryją zaprasza was dziś do wyruszenia w drogę na Jasną Górę Przemienienia”. Przypomniał też, że w Biblii góra symbolizowała miejsce spotkania z Bogiem; tam też dokonywały się ważne wydarzenia: na górze Synaj Mojżesz otrzymał Dekalog, na Golgocie umarł na krzyżu, a Taborze ukazał apostołom swoją Boską chwałę. Homilista zaznaczył, że wejście na górę związane jest z wysiłkiem. „Tak też będzie na waszej drodze” – mówił do zgromadzonych na liturgii, dodając, że „jak apostołowie, którzy patrzyli na Taborze widząc przemienionego Jezusa zapomnieli o trudach związanych z wejściem na wysoką górę, tak samo wy, wpatrując się w oblicze Matki Bożej w Jej cudownym wizerunku, przestaniecie czuć zmęczenie”.

W dalszej części kustosz katedry nawiązał do osoby sługi Bożego kard, Stefana Wyszyńskiego, który „po przyjęciu święceń kapłańskich we włocławskiej katedrze udał się na Jasną Górę, by – jak uzasadniał późniejszy Prymas Tysiąclecia – mieć Matkę, która stanie przy nim podczas każdej Mszy św., jak stanęła przy Chrystusie na Kalwarii”. To samo pragnienie powinno towarzyszyć każdemu człowiekowi: mieć Matkę, która zawsze będzie obok. „To pragnienie może zaspokoić tylko Maryja”, przekonywał homilista.

Na zakończenie kaznodzieja życzył wszystkim wyruszającym na Jasną Górę, by pielgrzymka przemieniała ich wewnętrznie, upodabniając do Jezusa i Maryi. „Nie ma największego znaczenia w jakiej formie ducha jesteście dzisiaj i tutaj. Najważniejsze jest jacy wrócicie do swoich domów po czasie spędzonym w drodze”, mówił ks. Krygier.

„W tym roku w pielgrzymce uczestniczy ok. 130 osób, wśród których jest dwóch księży, dwie siostry zakonne i jeden kleryk. Liczba pielgrzymów będzie jednak wzrastać, bo na trasie dołączać będą kolejne osoby”, powiedział w rozmowie z diecezjalnym portalem ks. Przemysław Pankowski, kierownik Pieszej Pielgrzymki Włocławskiej.

Pątnicy mają przed sobą ok. 300-kilumetrową trasę, którą pokonają w ciągu siedmiu dni. Uroczyste wejście na Jasną Górę zaplanowane jest na 13 sierpnia o godz. 14.45. W pielgrzymce w sposób duchowy uczestniczy biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, który przekazał pielgrzymom słowa pozdrowień oraz zapewnienie o modlitewnym towarzyszeniu w wędrowaniu do Czarnej Madonny.

Włocławskie „Amaranty” to pierwsza grupa pieszych pielgrzymów wyruszająca na Jasną Górę. W następnych dniach wyruszą grupy z Konina, Turku i Dzierżaw, które wspólnie z włocławską zostaną powitane przed jasnogórskim szczytem. W drugiej połowie sierpnia pielgrzymowanie rozpocznie Sieradz i Zduńska Wola.