Bądkowo: 100. rocznica konsekracji rozbudowanego kościoła

1 sierpnia 2021 r., ks. AT, foto: DM

Bądkowo: 100. rocznica konsekracji rozbudowanego kościoła

„Szukajmy wsparcia u Boga, a nie u świata”, mówił bp Krzysztof Wętkowski w Bądkowie, 1 sierpnia, podczas głównych obchodów jubileuszu 100-lecia konsekracji rozbudowanego kościoła parafialnego.

Biskupa diecezjalnego powitali przedstawiciele parafii.

W homilii ksiądz biskup skupił się na właściwym rozumieniu i przeżywaniu wiary. Nawiązując do słów odczytanego fragmentu Ewangelii zaznaczył, że wiara to „karmienie się Jezusem Chrystusem”.

Ukazując zaś rolę i zadania Kościoła hierarcha wskazał, że pierwszorzędnym zadaniem Kościoła nie jest walka z patologiami społecznymi, ale ufne przyjęcie Chrystusa i ukazywanie Go jako nadzieję dla świata.

Na zakończenie bp Wętkowski zachęcił zgromadzonych do nieustannego szukania Pana Jezusa. „Nic nie jest dane na zawsze; także wiara. Dlatego ciągle trzeba odpowiadać na wezwanie Ewangelii i szukać Jezusa w słowie, sakramentach, drugim człowieku oraz przyrodzie, w których odnajdujemy zapisany Boży zamysł i Bożą miłość”.

Po procesji eucharystycznej wybrzmiało radosne Te Deum, jako dziękczynienie Bogu za Jego łaski, szczególnie za parafialną świątynię.

Słowa podziękowania wobec księdza biskupa wypowiedział ks. kan. Antoni Tabak, proboszcz parafii.

Podczas Eucharystii grupa młodzieży przyjęła sakrament bierzmowania.

Kościół parafialny w Bądkowie uchodzi za jeden z najstarszych na Kujawach. Pierwsze wzmianki o nim datowane są na rok 1312. Z tego czasu pochodzi najstarsza część kościoła, czyli dzisiejsze prezbiterium i zakrystia. Dalsza część została dobudowana w XX w. przez ks. Franciszka Buchalskiego. Konsekracja rozbudowanej świątyni miała miejsce 31 lipca 1921 roku. Aktu tego dokonał sługa Boży biskup Wojciech Owczarek.