Bp Wętkowski w Wigilię Paschalną: życiem dawajmy świadectwo o Jezusie

30 marca 2024 r., tekst: ks. AT; foto: ks. JG

Bp Wętkowski w Wigilię Paschalną: życiem dawajmy świadectwo o Jezusie

– Zmartwychwstanie nie jest zwykłym przebudzeniem, jest radykalnym wejściem Boga w dzieje świata i czasu – powiedział bp Krzysztof Wętkowski podczas Liturgii Wigilii Paschalnej we włocławskiej katedrze, 30 marca.

Uroczysta celebracja, pod przewodnictwem biskupa włocławskiego, rozpoczęła się o godz. 20.00 liturgią światła; następnie wierni wysłuchali fragmentów Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu, wyznaczonych przez Kościół na ten dzień, odnowili przyrzeczenia chrzcielne, a liturgia eucharystyczna zakończyła się procesją rezurekcyjną.

W homilii biskup włocławski zwrócił uwagę na elementy mogące pomóc człowiekowi dojść do zmartwychwstania.

W pierwszej kolejności homilista wskazał na kobiety, które o brzasku słońca poszły wypełnić obowiązek wobec zmarłego. Zauważył, że wschodzącym słońcem jest Jezus. – Każda rzeczywistość naszego życia, także ta trudna, kiedyś przeminie i wzejdzie słońce – mówił bp Wętkowski.

Następnie duchowny wskazał, że kobiety zastanawiają się kto odsunie kamień od grobu Jezusa. – Co jest dla nas kamieniem dzisiaj? – pytał, odpowiadając, że jest nim to wszystko, co zamyka w człowieku myślenie, patrzenie i możliwość słuchania. – Niekiedy sami jesteśmy przytłoczeni takim kamieniem i nie chcemy go odrzucić, aby zobaczyć rzeczywistość taką, jaka ona jest, a przede wszystkim widzianą oczami Boga – mówił bp Wętkowski.

W dalszej kolejności zaznaczył, że kobiety otrzymały zadanie, by iść do uczniów i przekazać im wiadomość, że Jezus zmartwychwstał i będzie na nich czekał w Galilei. W tym kontekście ksiądz biskup zastanawiał się nad reakcją współczesnego człowieka na rzeczywistość zmartwychwstania. – Co zrobimy z wiadomością, że Chrystus żyje? Czy to wpłynie na nasze życie i sposób myślenia? – pytał retorycznie.

Na zakończenie zachęcił wiernych, by zaufać Bogu i nie lękać się trudności, które w rzeczywistości mogą być tylko pozorne oraz mówić o Jezusie nie tylko słowem, ale przede wszystkim świadectwem życia.

Liturgię Wigilii Paschalnej zakończyła procesja rezurekcyjna.