Informacje dotyczące organizacji wyjazdu na ŚDM w Panamie


14 lutego 2018 r.

Informacje dotyczące organizacji wyjazdu na ŚDM w Panamie

W dniach 2-4.02.2018 r. odbyło się w Warszawie XV Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Podano na nim ważne informacje dotyczące październikowego synodu o młodzieży w Rzymie, programu duszpasterstwa młodzieży i przygotowań do ŚDM w Panamie.
Wśród tych informacji pojawiła się jedna, która dotyczy organizacji wyjazdu na ŚDM  w Panamie. Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM przypomina, że z Polski nie ma bezpośrednich przelotów do Panamy. W grę wchodzą tylko przesiadki. Jedynie czarter stwarza możliwość bezpośredniego dotarcia na miejsce. Przy organizacji wylotu dla grupy nie bierze się pod uwagę biletów indywidualnych. Są tylko grupowe. Bilety indywidualne można znaleźć w niższych, czasem okazyjnych cenach, jednakże nikt nie bierze odpowiedzialności za takie pojedyncze osoby.
KBO ŚDM podaje zatem dwie możliwości:
  • Można skorzystać ze standardowych linii lotniczych (Air France, Lufthansa, Iberia, Turkisch Airlines, KLM). Jednakże przy grupowym zamówieniu (a tylko takie wchodzi w grę), linie zastrzegają sobie prawo
    do wyceny biletu. Innymi słowy będzie droższy niż normalny i linie dopiero wtedy dadzą o nim znać, kiedy dla nich będzie to termin opłacalny. Dodatkowo nie ma gwarancji zmian, przesiadek, rozdzielenia grupy itd. Może być nawet tak, że cena biletu grupowego będzie bardzo wysoka. Trzeba również pamiętać, iż przy wylocie z Panamy do Polski będą duże kolejki i na samolot można czekać od kilku godzin do nawet kilku dni.
  • KBO ŚDM organizuje czarter w porozumieniu z PLL LOT. Jest to o tyle wygodne, że przewoźnik ma gwarancje rządowe i w żadnym wypadku przelotu nie anuluje. Lot będzie bezpośredni z Warszawy trwający 12 godzin. Samoloty dostępne to dreamlinery (boeing 787 800 lub 900). Przelot jest organizowany na Dni w Diecezji i Wydarzenia Centralne razem (16-29.01.2019). Nie ma możliwości na same Wydarzenia Centralne. Miejsca przeznaczone dla uczestników to klasa ekonomiczna (najtańsza). Klasa biznes zarezerwowana jest dla VIPów, a w przypadku małego zainteresowania czarterem ze strony diecezji, mają zostać uruchomione bilety na wolnym rynku. Dzięki temu cena biletów może lekko spaść.
W samolocie mają lecieć sami Polacy z poszczególnych diecezji. Będzie to zatem przelot o charakterze narodowym i bezpiecznym. Koszt maksymalny biletu lotniczego wynosi 6500 zł (najwięcej obejmują koszty paliwa, cena już nie wzrośnie). Warto dodać, że koszt biletu na czarter na dwa tygodnie jest bardziej atrakcyjny niż na zwykłych liniach lotniczych na wydarzenia centralne, gdzie cena sięga już 6 tys. zł. Z uwagi na wysokie koszta samolotu (jeden przelot to około 6500 mln zł), KBO ŚDM ustaliło, że chętne diecezje mają zgłosić się do końca lutego z podaniem liczby uczestników, a sami uczestnicy mają wpłacić zaliczkę w kwocie 3 tysięcy zł do końca lutego.
 
W związku z tym duszpasterstwo młodzieży diecezji włocławskiej organizuje wylot na ŚDM do Panamy tylko czarterem w dniach 16-29.01.2019 na Dni w Diecezjach i Wydarzenia Centralne. Prawdopodobną diecezją, która nas przyjmie, będzie diecezja Chitre. Maksymalny koszt udziału w ŚDM Panama 2019 będzie wynosił 8500 zł (6500 zł bilet, 250 USD pakiet podstawowy A+, 50 USD pobyt w diecezji, 50 USD przejazdy, 100 zł pakiet polski i 190 zł ubezpieczenie). Chętni kapłani i młodzież, którzy chcą polecieć do Panamy, są zobowiązani jak najszybciej zgłosić swój udział do diecezjalnego duszpasterza młodzieży do 24 lutego i wpłacić zaliczkę w kwocie 3 tys. zł. Przypominam, że w ŚDM w Panamie może wziąć udział młodzież pełnoletnia w wieku od 18 do 35 lat, a kapłani potrzebują zgody na wylot od Biskupa Ordynariusza.
 
ks. Przemysław Pilarski
Diecezjalny duszpasterz młodzieży
Nr tel. 504738661
E-mail: przemyslawpilarski1986@gmail.com
 

Pliki do pobrania
Plakat ŚDM Panama