Ks. bp W. Mering w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego: „nic się nie kończy..."

25 marca 2021 r., tekst: ks. AT; foto: ks. JG

Ks. bp W. Mering w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego: „nic się nie kończy..."

„25 marca 2003 r. całe moje dotychczasowe życie legło w gruzach. Jak to czytamy w Apokalipsie - odtąd wszystko stało się nowe” mówił ks. bp Wiesław Mering podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice katedralnej, w 18. rocznicę ogłoszenia jego nominacji na biskupa włocławskiego.

Wraz z Pasterzem Diecezji wokół ołtarza zgromadzili się prezbiterzy, alumni, siostry zakonne i wierni świeccy.

Okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. dr Janusz Bartczak, wieloletni kapelan Biskupa Jubilata, obecnie kustosz sanktuarium św. Józefa we Włocławku. Wychodząc od napisu znajdującego się w nazaretańskiej Bazylice Zwiastowania: Verbum caro hic factum est („Tutaj Słowo stało się Ciałem”), przytaczając konkretne wypowiedzi soborów oraz ojców Kościoła i starożytnych pisarzy, ukazał jak ta prawda żyła i rozwijała się od pierwszych wieków chrześcijaństwa.

W dalszej części homilii ks. Bartczak ukazał maryjne rysy w życiu i posłudze 76. Biskupa Włocławskiego, szczególnie jego więź z Maryją z Guadalupe, która widnieje w jego pasterskim herbie. Przypomniał maryjne sanktuaria, które w diecezji ogłosił lub sanował bp Mering oraz świątynie i kaplice dedykowane Jej imieniu, które poświęcił. „Te wymienione, ale przemilczane inicjatywy Księdza Biskupa nie tylko szerzą Jej cześć, ale przypominają nam, że jesteśmy spadkobiercami Jej galilejskiego Fiat, że karmimy się błogosławionymi skutkami Jej dziewiczego serca, że mamy uczyć się, jak Ona, otwierać łono naszej duszy dla Chrystusa i zapewniać Mu bezpieczeństwo tam, gdzie jest zagrożone”, mówił homilista, zachęcając zgormadzonych, by wpisali Maryję w herby swoich serc, zaprosili do swoich mieszkań i trzymali za rękę na ścieżkach życia.

Po modlitwie zawierzenia św. Jana Pawła II, którą po Komunii św. poprowadził Pasterz Diecezji, w imieniu zgromadzonych na liturgii przemówił ks. Mateusz Szurgot, kapelan Księdza Biskupa. Na początku swojego wystąpienia odtworzył nagranie audio z kaplicy WSD w Pelplinie, podczas którego ówczesny biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga, odczytał komunikat Nuncjatury Apostolskiej o mianowaniu ks. prał. Wiesława Alojzego Meringa, rektora pelplińskiego seminarium 76. Biskupem Włocławskim oraz pierwsze słowa biskupa nominata. W dalszej części, nawiązując do przeżywanego w uroczystość Zwiastowania Pańskiego Dnia Świętości Życia, zauważył, że prekonizacja przypomina w pewien sposób zapowiedź narodzin nowego biskupa. I tak jak rodzicom oczekującym narodzin dziecka towarzyszą skrajne emocje – od radości po lęk i obawy, czy podołają rodzicielskim obowiązkom – podobne myśli musiały towarzyszyć ks. Meringowi. „Dziś prezbiterzy, osoby konsekrowane i świeccy stajemy w tej katedrze, aby podziękować Waszej Ekscelencji za przyjęcie woli Ojca Świętego i wierne trwanie na stolicy biskupiej podczas licznych nawałnic” - mówił Ksiądz Kapelan, życząc, by Wszechmogący Bóg otaczał Dostojnego Jubilata „taką troską, z jaką Ksiądz Biskup zabiega o dobro Kościoła włocławskiego.

Odpowiadając na te słowa bp Mering dokonał pewnego podsumowania swojej posługi w diecezji. Wyraził przy tym wdzięczność wszystkim, którzy na różnych odcinkach służyli i służą pomocą w niełatwej posłudze: wikariuszom generalnym i biskupim, władzom seminaryjnym, pracownikom Kurii, sekretarzowi i kapelanom, wydawnictwom oraz prezbiterom na których zawsze mógł liczyć. „Nic się nie kończy – mówił Ksiądz Biskup, apelując jednocześnie do księży – „módlcie się o nowego pasterza z taką wiarą na jaką was stać. Włączcie to wezwanie do codziennej modlitwy wiernych odmawianej w waszych kościołach. Nowemu Biskupowi okażcie przywiązanie, wierność i dobrą współpracę”.

Błogosławieństwo Boże udzielone przez Pasterza Diecezji oraz modlitwa do św. Józefa zakończyły liturgiczną celebrację, podczas której śpiewem towarzyszyła schola klerycka pod dyrekcją ks. prał. Sławomira Deręgowskiego.