Letni obóz Skautów Europy


18 lipca 2022 r., ks AZ

Letni obóz Skautów Europy

W dniach od 30 czerwca do 17 lipca skauci z Włocławka, Warty, Elbląga, Szczecina, Bydgoszczy, Olsztyna, Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego uczestniczyli w letnim obozie w lesie na Pomorzu Środkowym.
 
Pierwszym etapem była tzw. pionierka czyli samodzielne zbudowanie kaplicy obozowej tj. ołtarza, ambony, kredensji i sedilii. Następnie każdy zastęp budował platformę dla swojej drużyny. Każdy dzień rozpoczynał się od wspólnej modlitwy porannej i Mszy świętej. Miłą niespodzianką były odwiedziny miejscowego biskupa koadiutora Zbigniewa Zielińskiego, który sprawował Mszę świętą dla uczesników obozu.
 
Po dość wymagającym etapie pionierki przyszedł czas na gry sportowe, podchody, biegi na orientację, warsztaty z technik harcerskich i gotowanie. Ważnym elementem obozu są także apele oraz przyrzeczenia, które składają kolejni członkowie drużyny.
 
Obóz Skautów Europy jest czasem rekolekcji, a także szkołą, która może wiele nauczyć. Rozwija nie tylko umiejętności konstruowania platform czy gotowania na ognisku, ale ćwiczy charakter w sytuacjach niepowodzeń czy złych warunków atmosferycznych.