Lubień Kujawski: wielkopostna pielgrzymka do Włoch

20 lutego 2024 r., ks. ŁK

Lubień Kujawski: wielkopostna pielgrzymka do Włoch

U progu Wielkiego Postu na pielgrzymkowy szlak wyruszyli wierni z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubieniu Kujawskim. Dołączyli do nich również parafianie ze Ślesina i Ciechocina. Kierunkiem wyprawy, która miała miejsce w dniach 11-19 lutego, była Sycylia. Pątnicy przemierzali miejsca, gdzie już w I wieku kwitło chrześcijaństwo, a gdzie do dziś wciąż żywe jest świadectwo życia i śmierci świętych dziewic: Agaty, Łucji i Rozalii.

Pielgrzymując duchowymi uliczkami Sycylii, nieraz po nadgryzionym zębem czasu miejskim bruku, a czasem autostradami biegnącymi przez malownicze krajobrazy, wierni napotkali na wyjątkowe miejsca i ludzi związanych z początkami chrześcijaństwa.

Pielgrzymka rozpoczęła się w niedzielę 11 lutego, lotem do Katanii, gdzie trwały ośmiodniowe uroczystości ku czci patronki miasta – św. Agaty. W cieniu czynnego wulkanu Etny, pielgrzymi nawiedzili katedrę wznoszącą się nad grobem wczesnorzymskiej dziewicy i męczennicy. Leżące we wschodniej części Sycylii miasto, otworzyło przed zwiedzającymi muzea, kościoły i klimatyczne uliczki, na których królowała muzyka i tańce oraz ogromne i pięknie przystrojone świece i feretrony, niesione w uroczystych procesjach.

Kolejnym miejscem na trasie pielgrzymki była Taormina, gdzie wierni uczestniczyli w Eucharystii, sprawowanej w katedrze św. Mikołaja z Bari. Po czasie spędzonym na delektowaniu się sycylijskim jedzeniem i pięknem krajobrazu, pątnicy doświadczyli wyjątkowej łaski u progu Wielkiego Postu. Trasa wyprawy prowadziła bowiem do Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej, gdzie rozpoczął się dla nich czterdziestodniowy okres pokuty. To właśnie pobyt w Syrakuzach stanowił swego rodzaju statio nad życiem i śmiercią św. Łucji, która odważnie wyznała wiarę w Chrystusa.