Powitanie Matki Bożej w diecezji włocławskiej

22 kwietnia 2023 r., ks. AT

Powitanie Matki Bożej w diecezji włocławskiej

– Pani Jasnogórska! Witamy Cię i stajemy przed Tobą, jako Kościół włocławski, aby z radością  powiedzieć, że jesteśmy, pamiętamy i czuwamy – powiedział biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, witając Matkę Bożą w znaku ikony Jasnogórskiej w diecezji włocławskiej, zawierzając Jej rodziny, młodzież, dzieci, ludzi chorych i samotnych oraz wspólnoty zakonne i duchowieństwo. Prosił też Matkę Bożą, by przytuliła do serca Kościół włocławski, by wzrastał w wiarę, nadzieję, miłość, podążając pewnie w szczęśliwą wieczność.

Odczytany został także telegram papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty dostrzegając dorobek duchowy i materialny diecezji włocławskiej, zachęca „do zachowania tradycji wiary Ojców, która umacniała i prowadziła włocławskich diecezjan w wierności Chrystusowi, Ewangelii i Ojczyźnie”. Wspominając świętych i błogosławionych związanych z diecezją włocławską, papież Franciszek życzył, by peregrynacja Obrazu Jasnogórskiej Królowej Polski „stała się dla wszystkich czasem wewnętrznej odnowy serc, umocnienia w wierze, przezwyciężenia smutków i trosk oraz okazją do wzajemnego pojednania”.

W Bazylice Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli trwa Msza św. inaugurująca Jubileusz 900-lecia Diecezji Włocławskiej oraz nawiedzenie Matki Bożej w znaku ikony Jasnogórskiej. Eucharystii przewodniczy biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, a koncelebruje 30 biskupów i liczne grono prezbiterów. Wśród wiernych świeckich są przedstawiciele Parlamentu, władz samorządowych oraz wierni pragnący powitać Maryję w diecezji włocławskiej.

Uroczystość transmitowana jest przez Telewizję Trwam.