Rekolekcje przewodników i ojców duchownych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę

10 kwietnia 2024 r., ks. KŁ

Rekolekcje przewodników i ojców duchownych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę

Co roku, po Niedzieli Miłosierdzia Bożego organizowane są rekolekcje dla przewodników i ojców duchownych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W tym roku gospodarzami byli przewodnicy pielgrzymek z Gdyni, Gdańska i Kaszub. W rekolekcjach uczestniczyli prezbiterzy diecezji włocławskiej.

Rekolekcje prowadził bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Oprócz nauk rekolekcyjnych poruszał współczesne zagadnienia i wyzwania stojące przed organizatorami pieszych pielgrzymek. Nauki rekolekcyjne głosił również bp Piotr Przyborek z Gdańska, wieloletni pielgrzym.

Ważnym momentem rekolekcji było spotkanie z o. Waldemarem Pastusiakiem OSPPE, kustoszem Jasnej Góry, który koordynuje wejście wszystkich pielgrzymek.

W trakcie rekolekcji abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP, poświęcił kaplicę Jasnogórskiej Pieszej Pielgrzymki Gdyńskiej. W kaplicy zostało upamiętnionych pięć parafii diecezji włocławskiej, które goszczą na noclegach pielgrzymów z Gdyni: Licheń, Ochle, Turek, Warta i Sieradz. Podczas poświęcenia został wyróżniono ks. Mariusza Budkiewicza, proboszcza parafii Ochle (wieloletniego pielgrzyma na Jasną Górę z Konina) za wielką gościnność dla gdyńskich pątników.