V Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej "Basilica Sonans" (zaproszenie)


7 lipca 2023 r., Biuro Prasowe Sanktuarium MB Licheńskiej

V Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej

Sanktuarium licheńskie w tegoroczne wakacje już po raz piąty zaprasza miłośników muzyki organowej na wyjątkową ucztę muzyczną.
 
W ciągu pierwszych czterech edycji Festiwalu odbyło się w sumie 38 koncertów, podczas których wystąpiło 33 wykonawców z Polski, Niemiec, Szwajcarii, Francji, Włoch, Portugalii, Austrii, Litwy, Czech, Belgii czy Watykanu. Podczas jubileuszowej edycji festiwalu zaplanowano 10 koncertów: w niedziele, od 25 czerwca do 27 sierpnia, o godz. 14.30.  Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
 
Wykonawczynią trzeciego z tegorocznych koncertów będzie Małgorzata Klorek.
 
Artystka ukończyła studia muzyczne na wydziałach Wychowania Muzycznego oraz Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Poznaniu. Studiowała grę organową pod kierunkiem prof. Romualda Sroczyńskiego. Swoje umiejętności doskonaliła na mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Od wielu lat organizuje Kurs Interpretacji Muzyki Organowej w Szczecinie dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich pod kierunkiem prof. Andrzeja Chorosińskiego i Kurs Improwizacji Organowej pod kierunkiem prof. Tomasza Adama Nowaka (Niemcy), w ramach Festiwalu Muzycznego im. Carla Loewe. Prowadzi klasę organów w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie. Jest animatorem i dyrektorem  artystycznym licznych Międzynarodowych Festiwali Organowych. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą. Posiada w swoim dorobku nagrania radiowe, telewizyjne oraz płytowe.
 
 
Program koncertu:
Alexandre Guilmant (1837-1911) - Grand Choeur Triomphale  
 
Fryderyk Chopin (1810-1849) - Nocturn f-moll op. 55 nr 1
 
Theodore Dubois (1837-1924) - Fiat Lux
 
Franz Liszt (1811-1886) - Evocation a la Chapelle Sixtine 
 
Louis Vierne (1870-1937) - Carillon de Longpont
 
Feliks Nowowiejski (1877-1946) - IX Symfonia organowa, Bogurodzica cz. III – Finale: Improvizazione
 
Patronatem honorowym jubileuszową edycję objął Biskup Włocławski Krzysztof Wętkowski. Patroni Medialni: Katolicka Agencja Informacyjna, TVP 3 Poznań, Radio Konin FM portal Cameral Music, tygodnik „Idziemy” oraz tygodnik „Ład Boży”.
 
Więcej informacji o Festiwalu znaleźć można na stronie: https://www.facebook.com/BasilicaSonans
 
Programy koncertów dostępne są w katalogu, który można otrzymać w bazylice a także zamieszczonym online: https://www.lichen.pl/…/06/Folder-V-Basilica-Sonans.pdf