Włocławek: wprowadzenie relikwii bł. Stefana Wyszyńskiego do sanktuarium św. Józefa

29 maja 2023 r., ks. JB

28 maja w Polsce przypada liturgiczne wspomnienie bł. Stefana Wyszyńskiego. Tego samego dnia, 2023 r., podczas Mszy św. bp Wiesław Mering wprowadził od włocławskiego sanktuarium św. Józefa relikwie bł. Prymasa Tysiąclecia, podarowane przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego, i poświęcił jego obraz ufundowany przez Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana, którego autorką jest Daria Majtka-Kucharska.

Na uroczystości byli obecni m.in.: przedstawiciele środowisk związanych z bł. Stefanem Wyszyńskim i poczty sztandarowe.

W homilii ks. Julian Głowacki, wicerektor włocławskiego WSD, noszącego imię Prymasa Tysiąclecia, powiązał uroczystość zesłania Ducha Świętego z I pielgrzymką św. Jana Pawła II do Polski, podczas której padły pamiętne słowa: „niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Zaznaczył, że Polacy, spragnieni wówczas przemian społecznych, wsłuchiwali się w głos dwóch mężów stanu: Polskiego papieża i Prymasa Tysiąclecia.

Przypominając życie i dzieło Prymasa Tysiąclecia, homilista powiedział, że wrażliwość na kwestie społeczne dojrzewała w alumnie, a potem księdzu Stefanie Wyszyńskim, który – związany z rozwijającym się Włocławkiem – bardzo angażował się w sprawy robotników. Poprzez konferencje, artykuły, kazania i nabożeństwa uświadamiał, że już Bóg w Biblii wstawiał się za tymi, którzy ciężko pracują na utrzymanie własne i swoich rodzin. Kard. Wyszyński, który tak pokochał Włocławek, wraca do niego w postaci relikwii, by być pośród tych, którzy chcą uczciwie pracować i godnie żyć.

Bp Mering w końcowym słowie podziękował gospodarzowi parafii ks. prał. Januszowi Bartczakowi za szerzenie kultu św. Józefa i bł. Stefana, dla których praca była współpracą z dziełem Stwórcy i drogą do świętości. Biskup Senior zwrócił się do p. Sławomira Józefiaka - przewodniczącego Civitas Christiana, dziękując za ufundowanie drugiego dla Włocławka portretu Prymasa Tysiąclecia. Pierwszy znajduje się w miejscu święceń kapłańskich bł. Stefana Wyszyńskiego - w kaplicy Matki Bożej w katedrze włocławskiej.

Relikwie i obraz Prymasa Tysiąclecia będą dostępne w dolnej części sanktuarium, w kaplicy bł. Stefana Wyszyńskiego, gdzie w ostatnią sobotę każdego miesiąca organizowane będą nabożeństwa i Eucharystia.