Włocławek: zakończyła się konferencja historyków Kościoła WT KUL

5 kwietnia 2024 r., tekst: ks. ZG; foto: ks.JG

Włocławek: zakończyła się konferencja historyków Kościoła WT KUL

Od 60 lat Sekcja Historii Kościoła na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego organizuje coroczne spotkania profesorów i wykładowców tej dziedziny. W dniach 3-5 kwietnia br. taki zjazd odbył się we Włocławku na podsumowanie Jubileuszu 900-lecia Diecezji Włocławskiej.

Gospodarzem spotkania było Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku.

Podczas zjazdu poruszano istotne zagadnienia w dziejach diecezji, jak związki z prężnym w średniowieczu ośrodkiem kruszwickim (ks. dr Ł. Kruczki), reformy przeprowadzone w diecezji włocławskiej przez bp. Stanisława Karnkowskiego (ks. prof. A. Bruździński) i bp. Stanisława Zdzitowieckiego (ks. dr M. Widea), ukazano świetlaną postać ks. prał. Stanisława Chodyńskiego (ks. dr H. Witczak), czy wreszcie zaznajomiono z obecnym stanem wiedzy na temat męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki (ks. dr A. Poniński). Nawiązując do włocławskich tradycji archiwistycznych ks. prof. Stanisława Librowskiego, ukazano problemy współczesnej archiwistyki kościelnej (ks. prof. M. Różański).

Obrady prowadził bp Jan Kopiec, a pierwszego dnia Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski.

Całość spotkania dopełniła wycieczka do Kłodawy w celu zwiedzenia tamtejszej kopalni soli.