Żychlin: nabożeństwo ekumeniczne w parafii ewangelicko-reformowanej

19 stycznia 2024 r., tekst: Grzegorz Kamiński; foto: Grzegorz Kamiński/Izabela Kolasińska

Żychlin: nabożeństwo ekumeniczne w parafii ewangelicko-reformowanej

W czwartek, 18 stycznia, w parafii ewangelicko-reformowanej w Żychlinie k. Konina miało miejsce pierwsze nabożeństwo ekumeniczne w tegorocznym Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, który trwa od 18 do 25 stycznia.

W tym roku do Żychlina przybyli: katolicy, luteranie, polsko-katolicy i gospodarze - kalwini.

Wszystkich, licznie przybyłych gości powitał ks. Tadeusz Jelinek (kalwin). Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. prał. Radosław Cyrułowski z parafii św. Maksymiliana w Koninie. Nawiązując do hasła tygodnia ekumenicznego: „Będziesz miłował Pana, swego Boga… a swego bliźniego jak siebie samego”, przypomniał biblijne rozumienie miłości. Jako przykład realizacji miłości bliźniego wskazał ewangelicznego miłosiernego Samarytanina.

Słowo pozdrowienia do zgromadzonych skierowali referenci ekumeniczni z diecezji włocławskiej i kaliskiej: ks. kan. dr Andrzej Tomalak i ks. Antoni Wita FDP.

W nabożeństwie uczestniczyli także polscy i amerykańscy żołnierze z kapelanem Benem Sprouse. Na zakończenie nabożeństwa młodzież ze Szkoły Wokalno-Aktorskiej FAMA w Koninie zaprezentowała koncert kolęd.

Nabożeństwo było rejestrowane przez Telewizję Polską. Retransmisja wydarzenia będzie miała miejsce 5 lutego o godz. 11.05 w TVP2.