Bp Wętkowski na Jasnej Górze: Maryja uczy odpowiadać na Bożą miłość


25 sierpnia 2021 r., ks. AT

Bp Wętkowski na Jasnej Górze: Maryja uczy odpowiadać na Bożą miłość

„Jesteśmy w Domu Matki”, powtórzył za sł. Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim ks. bp Krzysztof Wętkowski, podczas Mszy św. sprawowanej dla kilkuset pielgrzymów diecezji włocławskiej, obecnych w jasnogórskiej Kaplicy Cudownego Obrazu, w wigilię uroczystości NMP Częstochowskiej.

Msza św. pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego, jest symbolicznym zakończeniem sieradzkiej, zduńskowolskiej i rowerowej pielgrzymki na Jasną Górę.

W homilii, ksiądz biskup, przypominając inne słowa Prymasa Tysiąclecia: „czas to miłość”, ukazał Dobrą Nowinę przyniesioną przez Jezusa, którą określił jako „orędzie miłości” oraz pielgrzymi trud, jako znaki i obrazy miłości.

Nawiązując do odczytanego fragmentu Ewangelii o weselu w Kanie Galilejskiej, bp Wętkowski zauważył, że Jezus dokonał pierwszego cudu właśnie na weselu, czyli „w miejscu, gdzie spotyka się i wyraża miłość, radość i nadzieja”.

Następnie biskup włocławski, omawiając kolejne sekwencje ewangelicznego opisu, ukazał wesele w Kanie,  jako „katechezę modlitwy”. Maryja przedstawia problem: „nie mają już wina”. Nie mówi Jezusowi jak ma zareagować. „My również przychodzimy tu i przedstawiamy sprawy nasze i naszych bliskich, i zostawiamy je Bogu. Nie mamy recepty na ich rozwiązanie, ani nie narzucamy Bogu jak ma je rozwiązać”, mówił bp Wętkowski, wskazując, że mimo pozornej obojętności Jezusa („czyż to Moja, lub Twoja sprawa Niewiasto?”), Maryja nie wątpi, że Chrystus zaradzi kłopotliwej sytuacji we właściwy sobie sposób. Ta wiara wyraża się w stwierdzeniu: „czyńcie wszystko, cokolwiek wam powie”. Takiej właśnie postawy zawierzenia i zaufania Maryja uczy każdego człowieka, mówił hierarcha.

Przywołując zaś słowa modlitwy mszalnej, Kolekty, ksiądz biskup zwrócił uwagę na zawartą w niej prośbę o zapał w walce w obronie wiary. Wyjaśniając znaczenie tych słów, podkreślił, że nie chodzi jedynie o troskę, by wiara była obecna w życiu Ojczyzny i świata, ale przede wszystkim o walkę i obronę wiary w sobie samym.

Na zakończenie biskup włocławski przytaczając słowa Apelu Jasnogórskiego: „Jestem. Pamiętam. Czuwam”, zachęcił, by spróbować odczytać je jako słowa Maryi do człowieka oraz odpowiadać własnym życiem na Boże wezwanie do miłości.

Piesi pielgrzymi z Sieradza i Zduńskiej Woli oraz diecezjalna pielgrzymka rowerowa została powitana na Jasnej Górze 24 sierpnia. Pątnicy uczestniczyć będą w głównych obchodach uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. 27 sierpnia w większości wyruszą pieszo i rowerami w drogę powrotną do swoich domów.