Pielgrzymi z Konina wyruszyli na Jasną Górę

7 sierpnia 2021 r.

Pielgrzymi z Konina wyruszyli na Jasną Górę

7 sierpnia Mszą św. rozpoczęła się 31. Konińska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Roman Walczak, radca Nuncjatury Apostolskiej we Włoszech i San Marino. Przy ołtarzu zgromadzili się proboszczowie i przedstawiciele konińskich parafii.

W homilii ks. Walczak zwrócił uwagę pątników na rolę i znaczenie świadectwa, które będą dawać ludziom spotkanym na trasie. Podziękował też pielgrzymom za podjęcie trudu w czasie pandemii, prosząc by oprócz swoich intencji zanieśli przed tron Matki Bożej sprawy tych, którzy z różnych powodów nie mogą wyruszyć na pątniczy szlak. Zaapelował także o modlitwę za pasterzy kościoła: Ojca Świętego Franciszka, biskupów, a także księży, których spotykają na co dzień, prosząc o wiarę i wytrwałości w ich posłudze.

Po Komunii św. słowa podziękowania pypowiedział ks. Kamil Jakubowski, kierownik pielgrzymki konińskiej. Zwrócił on uwagę, że pielgrzymka ma swoisty charakter - jest czasem radości ale także pokuty. Zauważył także współodpowiedzialność za siebie nawzajem podczas wspólnego wędrowania, nazywając pielgrzymkę - rodziną. Następnie podziękował obecnemu na Eucharystii ks. prał. Józefowi Wysockiemu, kończącemu we wrześniu duszpasterską posługę w parafii św. Wojciecha w Koninie, za wieloletnie wsparcie pielgrzymki.

Na zakończenie Eucharystii ks. Walczak udzielił uroczystego błogosławieństwa i pokropił pielgrzymów wodą święconą.

Po wspólnym zdjęciu przed kościołem św. Maksymiliana, pielgrzymi wyruszyli na Jasną Górę, gdzie dotrą 13 sierpnia. Grupa liczy ponad 170 pielgrzymów, wśród których jest czterech księży. Pierwszy dzień wędrowania zakończy się w oddalonym o 37 km. Turku.