Świnice Warckie: formacyjne spotkanie przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

13 stycznia 2024 r., s. SW

13 stycznia spotkanie sióstr przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych odbyło się w sanktuarium Urodzin i Chrztu św. s. Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich. W kościele słowo powitania skierował ks. Janusz Kowalski, kustosz sanktuarium. Następnie miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu, po której sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem ks. Lecha Króla, diecezjalnego referenta. W homilii duchowny odniósł się do powołania Lewiego. „Bohater Ewangelii był człowiekiem pogardzanym, a ze swej pracy celnika, czerpał nieuczciwe korzyści. Przechodzący obok Jezus wezwał go do pozostawienia swojego biznesu i dołączenia do Niego”, mówił homilista, podkreślając, że odpowiedź Lewiego-Mateusza była natychmiastowa. „Postanawia iść za Jezusem, zostawia wszystko, ponieważ zrozumiał, że przyjaźń z Mistrzem nie pozwala mu prowadzić dotychczasowego życia” tłumaczył ks. Król.

Po uczcie duchowej była agapa.

Na koniec spotkania mieszkające na terenie parafii siostry ze zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia zaprosiły uczestniczki spotkania do swojego klasztoru, gdzie miała miejsce konferencja na temat: „Komunia między siostrami codziennym zadaniem”.  Ks. Król przedstawił w niej elementy budowania wspólnoty. „Nie zbawiam się sam, ale we wspólnocie. Już konsekracja chrzcielna włącza nas we wspólnotę Kościoła, a  pełniej ją wyraża konsekracja zakonna”, mówił, dodając, że budowanie wspólnoty zakonnej to nieustanne składanie ofiary, przyjmowanie siebie jako daru i akceptacja swoich słabości. Dlatego budowanie wspólnoty zaczyna się od nawrócenia, aby dostrzegać otrzymane dary i uczyć się przebaczać.