Włocławek: III Międzyparafialny Turniej Szachów Szybkich o Puchar Biskupa Włocławskiego

18 lutego 2024 r., ks. PP

Już po raz trzeci Muzeum Diecezjalne we Włocławku stało się areną zmagań szachistów z diecezji włocławskiej, które miały miejsce w sobotę, 17 lutego. W zawodach wzięło udział 45 zawodników. Grano systemem szwajcarskim kontrolowanym w cyklu siedmiu rund. Rywalizowano wspólnie bez podziału na kategorie: dzieci, młodzież, dorośli.

Na początku zasady uczestnictwa w turnieju wyjaśnił Janusz Augustowski, sędzia główny klasy państwowej, który jednocześnie zachęcił wszystkich do sportowej walki w myśl szachowego zawołania Gens una sumus („Wszyscy jesteśmy jedną rodziną”).

Następnie zebranych graczy i ich opiekunów powitał ks. Przemysław Pilarski, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Zanim rozpoczęto rywalizację, wszyscy pomodlili się modlitwą szachisty za wstawiennictwem św. Teresy z Ávili, patronki szachistów.

Zwycięzcą zawodów okazał się Szymon Lewandowski z parafii św. Urszuli w Kowalu; drugie miejsce zajął Wojciech Wolny z parafii św. Pawła Ap. w Zduńskiej Woli, a trzecie – Przemysław Krygier z parafii św. Maksymiliana we Włocławku. Puchary dla zwycięzców ufundował biskup włocławski Krzysztof Wętkowski.

Dodatkowo przyznano nagrody specjalne w poszczególnych kategoriach: dla mężczyzn, kobiet, młodzieży i dzieci. Najstarszym uczestnikiem turnieju okazał się Andrzej Sypczyński z parafii Najświętszego Zbawiciela we Włocławku, a najmłodszym Igor Matusiak z parafii Opieki Matki Bożej w Osięcinach. Najwyższy wynik w kategorii duchownych zdobył ks. Patryk Sękowski.

Turniej zorganizowano pod patronatem honorowym biskupa diecezjalnego Krzysztofa Wętkowskiego z okazji jubileuszu 900-lecia istnienia diecezji włocławskiej. Współorganizatorami wydarzenia byli: Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezji Włocławskiej, Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników, Włocławski Klub Szachowy-1938, a patronat medialny objął tygodnik „Idziemy”.