Włocławek: rekolekcje dla maturzystów w WSD

19 lutego 2024 r., tekst: al. Igor Kustosz; foto.: al. Mateusz Michalski

Włocławek: rekolekcje dla maturzystów w WSD

Od 16 do 18 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym im. bł. Stefana Wyszyńskiego we Włocławku po raz siedemnasty odbyły się rekolekcje dla maturzystów. Prowadził je ks. Remigiusz Zacharek, ojciec duchowny kleryków, a towarzyszyli mu alumni.

Na zaproszenie pozytywnie odpowiedziało czterech mężczyzn: Jakub Nowak z Chojnego, Jakub Mituta z Turku, Patryk Kalinowski z Lipna i Szymon Borzęcki z Koła. Rekolekcje pod hasłem „Panie do kogoż pójdziemy…” (J 6,68) pozwalały wyciszyć się, wejść w głębszą relację z Bogiem oraz zobaczyć, jak wygląda życie w seminaryjnych murach.

Pierwszego dnia uczestnicy zapoznali się ze sobą i wysłuchali świadectw kleryków, zwiedzili gmach jednego z najstarszych seminariów w Europie i poznali jego historię. Podczas rekolekcji maturzyści brali udział w konferencjach i w grupie dzielenia, gdzie wraz z klerykami rozmawiali o swoim doświadczeniu wiary.

Ważną częścią dni skupienia było osobiste spotkanie z Bogiem w Najświętszym Sakramencie oraz przystąpienie do sakramentu pokuty i pojednania. Codzienna Eucharystia, przygotowanie do niej prowadzone przez dk. Roberta Patrzykąta, pozwalało na bardziej świadome uczestnictwo w liturgii.

W wolnym czasie uczestnicy wraz z klerykami często spotykali się w seminaryjnej kawiarence. W sobotni wieczór obejrzeli film „Niezłomny”, który ukazał m.in. jak ważne jest przebaczenie.

Rekolektanci powrócili do swoich domów z nowym doświadczeniem bliskości Boga.