Zduńska Wola: diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia

9 kwietnia 2024 r., tekst i foto: ASK

Zduńska Wola: diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia

Po raz dwudziesty diecezjanie obchodzili Dzień Świętości Życia i Narodowy Dzień Życia w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 8 kwietnia. Świętowanie po raz pierwszy odbyło się w sanktuarium św. Maksymiliana w Zduńskiej Woli pod hasłem „Bronić życia ze św. Maksymilianem i bł. Rodziną Ulmów”.

Dwie dekady temu pierwsze obchody Dnia Świętości Życia przygotowywały Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Włocławskiej, Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana oraz Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku. – To bardzo ważne, by uwrażliwiać na świętość życia człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci. Przez lata ukazywaliśmy, jak istotne są edukacja, modlitwa i inne formy pomocy, które przekazują prawdę o wartości życia człowieka, małżeństwa i rodziny. Mówimy też o zagrożeniach, m.in. „prawie” kobiet do aborcji, czyli zabijania własnego dziecka. Każdy człowiek powinien bronić życia, nie tylko katolik – mówi Małgorzata Bojarska, która organizuje diecezjalne obchody Dnia Świętości Życia od początku.

Przed Mszą św. w bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zduńskiej Woli chętne osoby podjęły duchową adopcję dziecka poczętego, do której wprowadziła Elżbieta Woźniak.

Eucharystii przewodniczył ks. prał. Dariusz Kaliński, proboszcz parafii. W homilii ks. Piotr Wolny, duszpasterz rodzin diecezji włocławskiej, przypomniał ewangeliczną scenę zwiastowania pańskiego – Maryja przyjęła radosną nowinę w pełnej wolności. – W Dzień Świętości Życia chcemy się modlić o miłość w rodzinach, również tych, które czekają na narodzenie dziecka. (…)– Można uczestniczyć we Mszach św. i się modlić, ale czy w naszym domu jest miejsce na miłość, troskliwość i czas dla najbliższych? – pytał duszpasterz rodzin, zachęcając do poznawania życia bł. Ulmów oraz św. Maksymiliana.

Po Mszy św. ks. Piotr Wolny zaprosił zebranych do w Ośrodka Pamięci Św. Maksymiliana Marii Kolbego. Tam uczestnicy wysłuchali opowieści o dwóch Agatach – wykładu Wiesława Gajewskiego z Instytutu Arystotelesa w Bydgoszczy. Kolejnymi prelegentami byli małżonkowie Małgorzata i Dariusz Waszkiewiczowie z Włocławka. Pani Małgorzata jest malarką mimo porażenia mózgowego, które objawia się w jej przypadku uszkodzeniem mowy i całkowitym niedowładem rąk.

W tegorocznym konkursie plastycznym pt. „Dzieci Rodziny Ulmów”  laureatkami zostały m.in. Klaudia Sobczak z Przedszkola nr 15 w Sieradzu i Weronika Janczak z SP nr 6 w Zduńskiej Woli. Nagrody, oprócz organizatorów, ufundowali, Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników Diecezji Włocławskiej oraz Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej we Włocławku.

W organizację wydarzenia, obok Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Włocławskiej, włączyło się Stowarzyszenie dla Życia i Rodziny w Zduńskiej Woli.