Biskup Włocławski wręczył dekrety pracownikom Kurii

26 października 2023 r., tekst: ks. AT; foto: ks. MI

Biskup Włocławski wręczył dekrety pracownikom Kurii

26 października w Domu Biskupów Włocławskich, w obecności Rady Biskupiej, ksiądz biskup Krzysztof Wętkowski wręczył dekrety pracownikom Kurii Diecezjalnej.

Z dniem 1 grudnia br. Biskup Diecezjalny zwolnił z funkcji Kanclerza Kurii ks. Artura Niemirę, mianując go jednocześnie proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP w Kłodawie (przenosząc jednocześnie dotychczasowego proboszcza kłodawskiej parafii na emeryturę). Tym samym po ponad 18 latach pracy w Kurii Diecezjalnej ks. Niemira podejmuje nowe zadania w diecezji obejmując samodzielną placówkę proboszczowską.

Tego samego dnia urząd Kanclerza Kurii Diecezjalnej Włocławskiej obejmie ks. Krzysztof Rogala, dotychczasowy Notariusz Kurii.

Natomiast z dniem 1 listopada br. Biskup Włocławski mianował ks. Andrzeja Tomalaka Dyrektorem Domu Dobrego Pasterza we Włocławku i Domu Księży Emerytów w Ciechocinku, z zachowaniem dotychczasowych funkcji w Kurii.

Zwracając się do nowo mianowanych bp Wętkowski podkreślił ich dotychczasowe zasługi i przesłanki, którymi kierował się w podjęciu tych decyzji. Podkreślił m.in. przygotowanie przez ks. Niemirę dwóch wizyt Ad limina Apostolorum Biskupów Włocławskich w Rzymie, zorganizowanie przez odchodzącego Kanclerza w 2011 r. całorocznych obchodów jubileuszu 600-lecia konsekracji Katedry Włocławskiej z obradami Konferencji Episkopatu Polski w Licheniu; diecezjalnej pielgrzymki do Rzymu w Roku Wiary w 2013 r., wraz z uroczystym przekazaniem relikwii włocławskich Męczenników do Sanktuarium Współczesnych Męczenników w Bazylice św. Bartłomieja na Isela Tiberina w Rzymie; a także kilkuletnie przewodniczenie komitetowi organizacyjnemu, zorganizowanie i koordynowanie na szczeblu diecezjalnym ŚDM 2016 czy trzykrotne zorganizowanie koncertów w katedrze włocławskiej w wykonaniu Chóru Filharmonii Narodowej. Wyraził też przekonanie, że prezbiterzy będą dobrze realizować powierzone im nowe obowiązki.