Bp Wętkowski do studentów WT UMK: „módlcie się, wierzcie i słuchajcie Chrystusa”

4 października 2022 r., źródło: diecezja-torun.pl; foto: ks. MSz

We wtorek, 4 października, miała miejsce inauguracja roku akademickiego 2022/2023 na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Inauguracja rozpoczęła się Mszą św., której przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. Podczas homilii bp Wętkowski mówił o tym jak bardzo jest dziś potrzebna teologia, która zostaje wyparta przez inne dziedziny jak psychologia, socjologia. Biskup zaznaczył, że potrzebna jest dobra teologia, każdy mógł dobrze ocenić otaczającą rzeczywistość. Ksiądz biskup nawiązał także to słów św. Franciszka o tym, że bracia powinni być wierni Ewangelii i Kościołowi. Na zakończenie homilii powiedział: „Przesłanie, które dziś trafia do społeczności Wydziału Teologicznego UMK to słowa: módlcie się, wierzcie i słuchajcie Chrystusa”.

Po Mszy św. wszyscy udali się do Auli Magna, gdzie na rozpoczęcie uroczystości zaśpiewano wspólnie hymn narodowy. Po nim nastąpiła część przemówień, którą rozpoczął bp Wiesław Śmigiel.

W swoim przemówieniu bp Śmigiel złożył podziękowania oraz gratulacje księdza dziekana dla całego Wydziału Teologicznego za osiągnięcie kategorii „A” w ewaluacji działalności naukowej za lata 2017-2021 oraz życzył całej społeczności systematycznej i solidnej pracy oraz nieustannego odwoływania się do Pana Boga.

W dalszej kolejności przemówił ks. Wojciech Cichosz, dziekan WT UMK, a następnie dr hab. Krzysztof Pilarz zaprezentował osiągnięcia Wydziału z minionego roku akademickiego, po czym nastąpiła ślubowanie oraz immatrykulacja studentów pierwszego roku studiów, wśród których było 5 alumnów włocławskiego seminarium duchownego.

Po Gaudeamus igitur wykonanym przez scholę liturgiczną Portamus Gaudium pod dyrekcją dr Agnieszki Brzezińskiej, nastąpił wykład inauguracyjny dr. hab. Krzysztofa Pilarza na temat egzystencjalnych poszukiwań tożsamości w XXI wieku.

Na zakończenie uroczystości przemówił Dominik Chodkowski, przewodniczący samorządu studenckiego WT UMK, a także zaproszeni goście. Całość zakończył hymn Gaude Mater Polonia.

W strukturach wydziału znajduje się WSD we Włocławku, w którym studiuje 23 alumnów.