Bp Wętkowski modlił się o pokój na Ukrainie

2 marca 2022 r., tekst: ks. AT; foto: ks. JG

Bp Wętkowski modlił się o pokój na Ukrainie

– Stajemy wobec tajemnicy ludzkiej wolności i cierpienia. Wyboru, jakiego może dokonać człowiek kierując broń przeciwko drugiemu człowiekowi – mówił bp Krzysztof Wętkowski w Środę Popielcową, podczas Mszy św. sprawowanej we włocławskiej katedrze, w intencji pokoju na Ukrainie.

Na modlitwie zgromadzili się prezbiterzy, alumni, siostry zakonne, przedstawiciele władz samorządowych. Wśród obecnych na liturgii nie brakowało obywateli Ukrainy.

W homilii bp Wętkowski ukazał drogę do prawdziwego pokoju oraz znaczenie międzyludzkiej solidarności.

Hierarcha rozpoczął od stwierdzenia, że tegoroczny Wielki Post ma odmienny charakter. – Stajemy wobec tajemnicy ludzkiej wolności i cierpienia. Wyboru, jakiego może dokonać człowiek kierując broń przeciwko drugiemu człowiekowi. Jest to dla nas niepojęte, zwłaszcza, że czyni to państwo przeogromne – mówił, przypominając aktualność orędzia z Fatimy i prośbę Matki Bożej o modlitwę o nawrócenie Rosji i poświęcenie jej Sercu Maryi.

– Dzisiaj chcemy wyrazić naszą solidarność z braćmi i siostrami z Ukrainy; z tymi którzy uciekają przed wojną oraz tymi, którzy bronią swojej ojczyzny – powiedział Biskup Włocławski, ukazując zaangażowanie osób prywatnych i różnych instytucji niosących pomoc uchodźcom. Wyraził również uznanie dla męstwa i odwagi dla walczących Ukraińców. – Czy my, jako naród, bylibyśmy zdolni do takiego poświęcenia? – pytał hierarcha.

W dalszej części zastanawiał się nad sposobami dążenia do pokoju, który można osiągnąć m.in. przez porozumienia i ugody. – Prawdziwy i trwały pokój dokonuje się tylko przez nawrócenie. Innej drogi nie ma. Człowiek sam sobie nie osiągnie pokoju, jeśli się nie pojedna z Bogiem – mówił bp Wętkowski.

Zastanawiając się nad istotą ludzkiego życia, homilista wskazał potrzebę przemiany serca, całkowite zwrócenie się ku Bogu, a odwrócenie od rzeczy materialnych, nietrwałych, przemijających. W drodze nawrócenia pomaga post, modlitwa i jałmużna. Hierarcha przestrzegał jednocześnie przed wykonywaniem dobrych czynów na pokaz. – Wszystko powinno być wypełniane ze szczerości serca, dla Boga, który widzi nawet najmniejszy gest miłosierdzia wobec bliźniego – wyjaśniał.

Na zakończenie bp Wętkowski przyzywał wstawiennictwa Wniebowziętej Maryi Panny, patronki włocławskiej katedry, dla narodu ukraińskiego, by umilkły tam działa i zapanował pokój.

Po homilii Ksiądz Biskup pobłogosławił popiół, którym został posypany on sam oraz wszyscy obecni w świątyni.

Celebracja zakończyła się śpiewem Suplikacji.