Bp Wętkowski na Jasnej Górze: Maryjo ucz nas wytrwałości w wierze

13 kwietnia 2024 r., tekst: ks. AT; foto: ks. MSz, ks. AT

Bp Wętkowski na Jasnej Górze: Maryjo ucz nas wytrwałości w wierze

Kilka tysięcy wiernych z diecezji włocławskiej, wraz z duszpasterzami, przybyli w sobotę, 13 kwietnia, na Jasną Górę, by dziękować za nawiedzenie Matki Bożej w diecezji.

Diecezjalna pielgrzymka rozpoczęła się Apelem Jasnogórskim poprzedniego dnia, z rozważaniem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego.

Sobotnie dziękczynienie rozpoczęło nabożeństwo Drogi światła, które poprowadził ks. Ireneusz Świątek, rektor WSD we Włocławku.

Kulminacyjnym momentem pielgrzymki była Msza św. na jasnogórskim szczycie pod przewodnictwem biskupa włocławskiego, a koncelebrowana m.in. przez biskupa seniora Stanisława Gębickiego. Zgromadzonych powitał o. Rafał Wilk OSPPE, podprzeor Jasnej Góry.

W homilii bp Wętkowski ukazał Maryję, jako nauczycielkę wiary. – Maryja podtrzymywała wiarę Apostołów, a dziś podtrzymuje naszą wiarę – mówił, wyjaśniając, że wiara jest darem danym człowiekowi przy chrzcie, który umożliwia mu spotkanie z Bogiem. – Wiara jest obecna nie tylko w emocjach, nastrojach i przeżyciach religijnych, ale przede wszystkim w myśleniu i w działaniu, w codziennej pracy i nieustającej trosce o rozwój wiary – tłumaczył duchowny.

Rozważając odczytane fragmenty Pisma św., wskazywał jak radzić sobie z kryzysami i problemami, które były obecne już u początku Kościoła. – Gdy nie rozumiemy wydarzeń dziejących się w naszym życiu, bądźmy otwarci na to, że pomoc może przyjść, inaczej niż byśmy się spodziewali. Gdy zaprosimy do tej sytuacji Jezusa, On przyjdzie z pomocą – mówił bp Wętkowski, dodając, że Kościół nie rośnie ilością akcji, programami duszpasterskimi i szumem ewangelizacyjnym, ale jakością osobistej więzi człowieka z Bogiem i poprzez zaangażowanie wierzących. – Chrześcijanin nigdy nie może uważać, że wiara jest sprawą prywatną. Wiara jest decyzją o tym, że jest się z Panem, żyje się z Nim – przekonywał duchowny, podkreślając potrzebę dawania świadectwa wiary. – Mądrość ewangeliczną trzeba nieść w sposób dojrzały, nie dziecinny czy agresywny, w świat kultury i pracy, w świat mediów i polityki, w świat życia społecznego – wyliczał biskup

Na zakończenie przypomniał słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego: „Jeżeli kto ma budzić nasze sumienia do wierności Bogu, Ewangelii, Krzyżowi i Kościołowi w życiu naszym prywatnym, domowym, w wychowaniu dzieci i młodzieży, to właśnie Matka Najświętsza, zawsze wierna, do której tak często wołamy w naszych modlitwach”.

Podczas Mszy św. biskup włocławski poświęcił obrazy Matki Bożej Jasnogórskiej, które będą nawiedzać rodziny diecezji. Wręczył również medal Zasłużony dla diecezji włocławskiej o. Waldemarowi Pastusiakowi, kustoszowi Jasnej Góry.

Po błogosławieństwie końcowym bp Krzysztof Wętkowski zawierzył Maryi diecezję włocławską.