Bp Wętkowski podczas Dożynek: dziękujemy rolnikom za ich trud i pracę

26 sierpnia 2023 r., tekst: ks. AT; foto: ks. JG

Bp Wętkowski podczas Dożynek: dziękujemy rolnikom za ich trud i pracę

– Bóg oczekuje współpracy od człowieka; oczekuje jej także od tych, którzy pracują na roli – mówił biskup włocławski Krzysztof Wętkowski podczas Diecezjalno-Powiatowo-Gminnych Dożynek 2023, które świętowano w 26 sierpnia w Grzegorzewie.

Dziękczynienie za tegoroczne plony rozpoczęło się Mszą św. na stadionie gminnym, której przewodniczył biskup włocławski Krzysztof Wętkowski. W Eucharystii, wraz z licznie przybyłymi rolnikami, uczestniczyli przedstawiciele Parlamentu i samorządowcy.

W homilii bp Wętkowski podkreślił wyjątkowość przeżywanego święta w kontekście Jubileuszu 900-lecia Diecezji Włocławskiej i nawiedzenia Matki Bożej w znaku Ikony Jasnogórskiej. Przypomniał jednocześnie po krótce historię tej części diecezji oraz Jasnej Góry.

Nawiązując do Ewangelii mówiącej o weselu w Kanie Galilejskiej, ukazał konieczność współpracy człowieka z Bogiem, która powinna przejawiać się w pokorze i cierpliwości. – Te dwie postawy powinny cechować pracę rolnika – mówił homilista, tłumacząc właściwe rozumienie obu cech. Przenosząc zaś te postawy na płaszczyznę życia, biskup włocławski zaznaczył, że „wiele rzeczy byłoby prostszych, gdyby człowiek uświadomił sobie, że nie wszystko zależy od niego”.

Biskup włocławski dziękując rolnikom za ich trud i pracę na roli, prosił rządzących, by dożynkowy bochen chleba dzielili sprawiedliwie, czyli w podejmowanych działaniach pamiętali o tych, którzy nie z własnej winy nie mogą na chleb zapracować, ale też stawiali wymagania tym, którzy mogliby się angażować bardziej w pomnażanie dóbr.

Kończąc, biskup diecezjalny wyraził słowa wdzięczności pod adresem organizatorów Dożynek, zawierzając wszystkich rolników opiece Matki Bożej, która nawiedza kolejne parafie diecezji włocławskiej.

Po zakończonej Mszy św. biskup diecezjalny poświęcił wieńce dożynkowe.

Współorganizatorami Dożynek w Grzegorzewie były władze powiatu kolskiego i gminy Grzegorzew oraz duszpasterstwo rolników diecezji włocławskiej.