Chodecz: bp Wętkowski poświęcił sztandar szkoły

13 października 2023 r., ks. PL

Chodecz: bp Wętkowski poświęcił sztandar szkoły

W piątkowe przedpołudnie, 13 października, w chodeckiej świątyni sprawowana była Msza św. pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego, z racji święta edukacji oraz poświęcenia sztandaru Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Chodczu. W Eucharystii uczestniczyło grono pedagogiczne, uczniowie i absolwenci miejscowej szkoły oraz przedstawiciele samorządu, kuratorium oświaty i dyrektorzy okolicznych szkół.

W homilii bp Wętkowski odwołując się do napisu widniejącego na sztandarze szkoły – „Bóg, Honor, Ojczyzna, Nauka” – podkreślił, że honor przejawia się w byciu człowiekiem odważnym, który zawsze odnosi się do argumentów. Dopiero taka postawa kształtuje ludzi odpowiedzialnych za losy Ojczyzny i formuje w nich tożsamość i samoświadomość. „Dzisiaj bardzo chętnie dąży się do tego, by człowiek był odcięty od swoich korzeni – podkreślił homilista – żeby nie wiedział kim jest, skąd wychodzi, jaka jest jego przeszłość, historia, doświadczenia. Czyni się tak w sposób bardzo świadomy, gdyż wtedy takim człowiekiem się bardzo łatwo manipuluje”. Kończąc, odniósł się do swoich wspomnień z lat szkolnych i podkreślił, że po dłuższym czasie, człowiek najbardziej wdzięczny jest tym nauczycielom, którzy w czasie nauki byli najbardziej wymagający i stawiali wysokie kryteria.

Po Komunii Świętej został poświęcony nowy sztandar choceckiej szkoły, której patronuje Władysław Reymont. Po poświęceniu nastąpiło przekazanie nowego sztandaru przez fundatorów na ręce Grażynie Wilińskiej, dyrektor PCKZiU, która z kolei przekazała go szkoły młodzieży.

Po zakończonej Mszy Świętej, podczas której modlitwie towarzyszyła miejscowa orkiestra straży pożarnej oraz chór parafialny, miał miejsce uroczysty przemarsz do budynku szkoły, gdzie nastąpiły dalsze ceremonie powiatowego obchodu święta edukacji.