Diecezjanie włocławscy uczestniczyli w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Tradycji Łacińskiej na Jasną Górę

25 lutego 2023 r., tekst i foto: al. JW

W dniach 24-25 lutego, już po raz szesnasty, odbyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Wiernych Tradycji Łacińskiej na Jasną Górę - „Tradiclaromontana”. Tegoroczna pielgrzymka mała wymiar dziękczynienia za dar życia i pontyfikatu papieża Benedykta XVI.

Zgromadzeni licznie wierni przez dwa dni uczestniczyli w tradycyjnych nabożeństwach i Mszach św. sprawowanych w Dawnej Formie Rytu Rzymskiego, oraz konferencjach duchowych.

Do tronu Jasnogórskiej Pani przybyli również przedstawiciele wszystkich miejsc celebracji tradycyjnej liturgii z diecezji włocławskiej: ze Zduńskiej Woli wraz z ks. prał. dr Dariuszem Kalińskim, Turku wraz z ks. Damianem Kurzawskim,  Konina z al. Janem Walczakiem oraz Włocławka i  Młyńca.

Pielgrzymka rozpoczęła się Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu i odśpiewaniem Bogurodzicy. Ważnym i wpisującym się w historię Kościoła w Polsce wydarzeniem było dziękczynienie za posługę abp. Salvatore Pennachio, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Miało ono miejsce podczas piątkowego Apelu Jasnogórskiego, w którym udział brali uczestnicy pielgrzymki.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. w sobotni poranek, sprawowana w bazylice jasnogórskiej z formularza o Krzyżu św. Homilię wygłosił. ks. Wojciech Nowicki, duszpasterz tradycji z archidiecezji poznańskiej. Nawiązał do pojęcia „communio” w teologii Josepha Ratzingera, które realizuje się liturgii.

Na koniec Eucharystii wyśpiewano dziękczynne „Te Deum laudamus”, dziękując Bogu za osobę papieża Benedykta i kolejny rok pielgrzymowania.