Główne uroczystości 100. rocznicy odzyskanie przez Polskę niepodległości we Włocławku (zapowiedź)

8 listopada 2018 r., ks. AT, ks. AN, ks. Zbigniew Łukasik

Centralne obchody związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości w Diecezji Włocławskiej rozpoczną się 10 listopada, o godzinie 19.00 otwarciem okolicznościowej wystawy w Muzeum Diecezjalnym we Włocławku. Wystawa „Za Ojczyznę Wolną i za Cara Imperatora módlmy się…” opowiada o dziejach diecezji włocławskiej w latach niewoli narodowej (1795 – 1918).

Wystawa ukazuje skomplikowaną sytuację polskiego Kościoła i wiernych w tamtych latach, wskazuje na konflikt między pragnieniami serc polskich patriotów a tym, do czego zobowiązywała Kościół zaborcza władza. Z jednej bowiem strony, w czasie nabożeństw i nielegalnych manifestacji śpiewano pieśni religijno-patriotyczne, modląc się o wolną ojczyznę, z drugiej zaś strony – wadze zaborcze wymusiły wprowadzenie do kalendarza liturgicznego dodatkowych mszy z okazji różnych świąt rządowych, intonowano na nich modlitwy w intencji cara i licznych członków carskiej rodziny. W rozbitym na trzy zabory narodzie, Kościół był jedynym łącznikiem między Polakami i najsilniejszą ostoją narodowej świadomości. Zaborcy mieli tego pełną świadomość i dlatego wszelkimi możliwymi sposobami dążyli do zapewnienia sobie pełnej kontroli nad polskim Kościołem.

O godzinie 20.00 w auli muzeum rozpocznie się koncert fortepianowy „Polska Chopina”, w wykonaniu Jana Przepałkowskiego – prawnuka Zygmunta “Młota” Przepałkowskiego – wielokrotnie odznaczanego legionisty Pierwszego Pułku Ułanów Władysława Beliny - Prażmowskiego oraz rotmistrza Wojska Polskiego II Rzeczpospolitej Polskiej, walczącego w licznych bitwach o wolność Polski, zamordowanego w Katyniu oraz wnuka Adama Przepałkowskiego – wieloletniego działacza i prezesa Stowarzyszenia Legionistów Polskich i ich Rodzin. Repertuar koncertu stanowić będą utwory Fryderyka Chopina – jednego z najbardziej znanych polskich kompozytorów, którzy poprzez sztukę przyczyniali się budowania jedności i poczucia polskości wśród Polaków.

Po koncercie o godzinie 21.00 w Katedrze włocławskiej, będzie miała miejsce wspólna modlitwa apelowa w intencji wszystkich, którzy przyczynili się do odzyskania wolności przez Polskę oraz za naszą Ojczyznę i sprawujących w niej władzę.

11 listopada o godz. 10.00 przy Pomniku Żołnierza Polskiego na Placu Wolności we Włocławku odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Canto. Następnie o godz. 10.30. uczestnicy przejdą ze 100-metrową flagą państwową do Bazyliki Katedralnej, gdzie o godz. 10.45 poświęcona zostanie okolicznościowa tablica na murach katedry.

O godz. 11.00 we włocławskiej katedrze rozpocznie się koncert Zespołu Reprezentacyjnego Polskiego Związku Łowieckiego.

W Bazylice Katedralnej we Włocławku o godz. 12.00 zostanie odśpiewany hymn Polski, a następnie zostanie odprawiona Msza św. za Ojczyznę pod przewodnictwem i homilią Biskupa Włocławskiego Wiesława Meringa.

W Centrum Kultury „Browar B.”, ul. Łęgska 28 o godz. 18.00 rozpocznie się Ogólnopolski Festiwal Piosenki Ojczyźnianej. Koncert „Polskie pieśni i piosenki”.

18 listopada o godz. 19.00 w Bazylice Katedralnej we Włocławku odbędzie się uroczysty koncert Chóru Filharmonii Narodowej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie to zamknie oficjalne obchody jubileuszowe.

Szczegółowy program obchodów na plakacie poniżej

Program uroczystości