Katedra: Biskup Włocławski przewodniczył Mszy św. w Niedzielę Słowa Bożego


24 stycznia 2021 r.

Katedra: Biskup Włocławski przewodniczył Mszy św. w Niedzielę Słowa Bożego

– Niedziela Słowa Bożego ma nam uświadomić, że wartość Pisma Świętego w życiu chrześcijanina jest nieoceniona. Każdy wierzący zaproszony jest, by codziennie czytać Biblię, choć po kilka zdań, i mieć żywy kontakt z Bożym Słowem. Ono wzywa nas do nawrócenia, do przemiany, którą mamy zacząć od siebie, a która dokonuje się najpełniej poprzez sakramenty święte – powiedział biskup włocławski Wiesław Mering we włocławskiej katedrze 24 stycznia br. W Niedzielę Słowa Bożego przewodniczył Mszy św., podczas której modlono się także za dziennikarzy i pracowników środków społecznego przekazu (w dzień ich patrona) oraz w intencji zmarłego dyrektora chóru katedralnego śp. ks. prał. Józefa Nowaka.
 
Homilię wygłosił ks. prał. Artur Niemira, kanclerz Kurii. W nawiązaniu do liturgii Słowa, która w trzecią niedzielę zwykłą ukazuje początki publicznej działalności Jezusa, gdy nauczał, uzdrawiał, głosił, że bliskie jest Królestwo Boże i wzywał do nawrócenia, kaznodzieja podkreślił, że to, co Bóg mówi, ma moc nawrócić, przemienić i zbawić człowieka.
 
„Ojciec Święty Franciszek ustanowił Niedzielę Słowa Bożego, aby przypomnieć nam wartość Pisma Świętego i zachęcić nas, żebyśmy jak najobficiej karmili się Słowem Bożym” – przypomniał ks. Niemira, pytając jednocześnie: „Ktoś powie, przecież Pismo Święte obecne jest w Kościele cały czas i na każdej Mszy św. słyszymy jego fragmenty ze Starego i Nowego Testamentu. To prawda, ale potrzeba czegoś więcej, żeby Słowo Boże stało się pokarmem dla nas na co dzień. Dlaczego? – bo w nim właśnie odnajdujemy słowa prawdy, słowa dające nam zbawienie, bo przez słowa Pisma Świętego poznajemy i przybliżamy się do Jezusa, odnajdujemy drogowskazy, jak żyć po Bożemu, jak wybierać dobro a unikać zła i grzechu, gdzie szukać ratunku, odkrywać wolę Bożą w naszym życiu. Słowo Boże jest słowem prawdy mającym moc nawrócić serce człowieka”.
 
Kaznodzieja przyznał, że „my, katolicy, chętnie szukamy prawdy i odpowiedzi na pytania o przyszłość, o nasz los, we wróżbach, horoskopach, przepowiedniach różnych wizjonerów – im wierzymy, słowu Bożemu, słowom Pana Jezusa niekoniecznie. Ludzie gonią z miejsca na miejsce za cudotwórcami, uzdrowicielami, dają się omamić różnym pseudo prorokom – Pisma Świętego jednak nie czytają. Wierzą w to, co powie jakiś człowiek, nie wierzą w to, co mówi do nich Bóg”. W tym kontekście podkreślił wagę Niedzieli Słowa Bożego i osobistej lektury Pisma Świętego.
 
Przyznał, że zapewne w domach wielu katolików albo Pisma Świętego w ogóle nie ma, albo jest, ale nieużywane – „stoi gdzieś na półce zakurzone, przez nikogo nieczytane. Kiedy ostatni raz miałeś w ręku Pismo Święte? Kiedy choć fragment, kilka zdań przeczytałeś, jak często do niego sięgasz? Kiedy w twojej rodzinie razem czytaliście Pismo Święte? Kiedy czytałeś Biblię swoim dzieciom i mówiłeś im, że to jest najważniejsza księga, którą powinni zabrać z sobą na całe życie? Czy mając dostęp do Pisma Świętego, uznaję to za szczęście, że codziennie mogę karmić się Słowem Bożym, czytać Pismo Święte?” – pytał kanclerz Kurii.
 
Jak zauważył, „więź między Pismem Świętym a wiarą ludzi, a nawróceniem, jest głęboka, ponieważ wiara rodzi się ze słuchania, a serca do nawrócenia wzywa i pociąga Boże słowo. Stąd płynie pilne i ważne zaproszenie: wierzący muszą przeznaczyć czas na słuchanie Słowa Pana, żeby ich wiara nie był martwa, żeby wiedzieli, w kogo wierzą, żeby poznali Jezusa, którego wyznają”.
 
Kończąc, kaznodzieja przybliżył postać św. Hieronima, który całe życie poświęcił na studium Pisma Świętego. Ten święty powiedział, że „nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”. „Obyśmy jako wierzący nie byli tymi, którzy Pana Jezusa nie znają, ale prośmy Boga o łaskę poznania Go przez lekturę i przylgnięcie do tekstów Pisma Świętego” – zakończył homilię ks. Niemira.
 
Ustanowiona przez papieża Franciszka Niedziela Słowa Bożego ma służyć temu, „aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
 
Ustanowienie Niedzieli Słowa Bożego papież ogłosił w Liście Apostolskim w formie Motu Proprio „Aperuit illis” wydanym 30 września 2019 r. Dokument został podpisany w 1600 rocznicę śmierci św. Hieronima – wielkiego miłośnika i tłumacza Pisma Świętego, a jednocześnie dzień wspomnienia liturgicznego tego doktora Kościoła. Niedziela Słowa Bożego obchodzona będzie w III niedzielę okresu zwykłego.