Ks. bp Mering podczas wigilii w WSD: niech Jezus narodzi się w każdym z nas

24 grudnia 2020 r., tekst: ks. AT; foto: al. PC

Ks. bp Mering podczas wigilii w WSD: niech Jezus narodzi się w każdym z nas

„Rozpoczęliśmy świętowanie Narodzenia Pańskiego w sposób najlepszy z możliwych: od modlitwy liturgicznej w kościele, poprzez śpiew kolęd, aż po spotkanie przy stole”, mówił biskup włocławski Wiesław Mering 24 grudnia, podczas Wigilii w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku.

Jedyny i wyjątkowy wieczór w całym roku rozpoczął się uroczystą celebracją I Nieszporów Uroczystości Narodzenia Pańskiego w kościele seminaryjnym pw. św. Witalisa. Modlitwie, w której uczestniczyli – wraz z Pasterzem Diecezji – moderatorzy i profesorowie WSD oraz alumni z roczników III-VI, przewodniczył ks. prał. Jacek Szymański, rektor seminarium.

Krótkie rozważanie wygłosił ks. prał. Tomasz Kaczmarek. Przypomniał, że wejście do Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem jest bardzo niskie (niecały metr wysokości). Wyjaśniając przyczyny takiego stanu, wskazał również na duchowe jego znaczenie: „aby dotknąć tajemnicy Wcielenia, należy wyzbyć się światowego przepychu i w postawie pokory pochylić się nad miłością Boga, który stał się Człowiekiem”.

W dalszej części przywołał dysputy, jakie z przyjaciółmi prowadził św. Augustyn. Jedna z nich dotyczyła poszukiwania odpowiedzi na pytanie: kto może poznać Boga. Długa dyskusja nie dała zadowalającej odpowiedzi. Wtedy odezwał się kilkunastoletni synek Augustyna, który powiedział, że Boga mogą poznać ludzie o czystym sercu. W tym kontekście kaznodzieja życzył obecnym, aby z dziecięcą prostotą, ufnością i pokorą przyjęli prawdę, że Bóg „dla nas i dla naszego zbawienia rzeczywiście, tej nocy stał się człowiekiem”.

Po zakończonej liturgii, wszyscy udali się do seminaryjnego refektarza, gdzie miała miejsce druga część świętowania.

Rozpoczęła się ona kolędą „Wśród nocnej ciszy”. Następnie Ksiądz Rektor powitał Biskupa Włocławskiego i wszystkich obecnych. W swoich życzeniach, oparł się na liście apostolskim papieża Franciszka „Patris corde”, ogłaszającym Rok Świętego Józefa w Kościele. Zachęcał, aby postawa Opiekuna Najświętszej Rodziny, była dla wszystkich wzorem przyjęcia Syna Bożego, który dzisiejszej nocy narodził się jako człowiek.

Dziękując za te słowa, Ksiądz Biskup przywołał dwuwiersz Adama Mickiewicza: „wierzysz, że się Bóg zrodził w betlejemskim żłobie; lecz biada ci, jeżeli nie zrodził się w tobie”. Nawiązał też do świadectwa kobiety, chrześcijanki, która straciła męża, zamordowanego przez muzułmanów. Podkreślił, że w jej słowach nie było oskarżeń pod adresem zabójców, ale wybaczenie i nadzieja na spotkanie z mężem w niebie. „Taka postawa stanie się możliwa także dla nas, jeśli pozwolimy, aby Jezus narodził się w każdym z nas”, zakończył ks. bp Mering.

Tradycyjnie, podczas spotkania wigilijnego Ksiądz Biskup ogłosił daty święceń diakonatu i prezbiteratu. W roku 2021 wydarzenia te będą miały miejsce, odpowiednio, 23 maja i 6 czerwca, każdorazowo o godzinie 15.00

Po odczytaniu fragmentu Ewangelii, Pasterz Diecezji pobłogosławił opłatki, którymi podzielili się obecni na Wigilii, składając sobie nawzajem życzenia.

Spotkanie przy stole i wspólny śpiew kolęd zakończył wyjątkowy wieczór.